Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Bez przedwczesnych fanfar i szumnych zapowiedzi nad Wisłą w Małopolsce powstaje szlak rowerowy, jakiego w Polsce jeszcze nie znamy.

 

Dużą popularnością wśród amatorów dwóch kółek cieszy się trasa rowerowa w Ostrowie pod taką nazwą.

Jak co roku, w Tarnowie baseny czekają na chętnych już od pierwszego dnia wakacji. Wszystko jest już gotowe. Trwają ostatnie prace na obu obiektach.

XXIV PUCHAR TARNOWA MTB 2018 - to najstarszy w Polsce cykl zwodów w kolarstwie górskim. Już 9-go czerwca zapraszamy na kolejną edycję do Zbylitowskiej Góry.

Tarnowianie mogą od wczoraj aktywnie wypoczywać w Parku Piaskówka. Jest to możliwe dzięki bezpłatnym zajęciom ruchowym, które oferuje Rada Osiedla Piaskówka. Do października, codziennie w Parku Piaskówka odbywać się będą biegi oraz zajęcia fitness i nordic walking. 

Wiosnę mamy w tym roku wyjątkowo upalną, więc na ulicach, drogach i ścieżkach dosłownie zaroiło się od miłośników dwóch kółek. Rowerzystów z roku na rok przybywa, ale na szczęście rozwija się jednocześnie sieć szlaków, którymi całe rodziny mogą wybrać się na zwiedzanie atrakcji regionu tarnowskiego.

W majówkę Małopolanie wyruszyli na wycieczki rowerowe. Sprzyja temu dobra pogoda, ale też coraz więcej tras rowerowych - w tym prowadzących wałami rzek. Na ścieżce VeloDunajec koło Tarnowa można spotkać całe rodziny.

Na ścieżkach rowerowych, zwłaszcza w ostatni ciepły weekend zaroiło się od rowerzystów. Każdy z utęsknieniem czekał na możliwość przemieszczania się swoim jednośladem. Warto jednak pamiętać, że jeżdżąc po mieście podlegamy przepisom o ruchu drogowym. Za ich złamanie nie dostaniemy punktów karnych, ale możemy słono zapłacić.

Czy ścieżki rowerowe mogłyby układać się w taką mapę, jak na przykład mapa metra? Nie wszyscy wiedzą, ale wygląd współczesnych map metra i łatwość, dzięki którym możemy się za ich pomocą poruszać zawdzięczamy Harry’emu Beck, który w 1931 roku stworzył nową mapę londyńskiego metra i zrewolucjonizował sposób wizualizacji systemów komunikacyjnych. Jeszcze w latach 1920. twórcy map próbowali przede wszystkim wiernie odtworzyć geograficzne usytuowanie stacji i przebieg linii. W rezultacie mapy były prawie nieczytelne. Beck odszedł od zasady geograficznej wierności na rzecz wykresu ilustrującego relacje przestrzenne. Oznaczone różnymi kolorami linie krzyżowały się na jego mapie pod katem 45 lub 90 stopni, co upodabniało ją do schematów sieci elektrycznych. Dziś na tym wzorze oparta jest prawie każda mapa metra na świecie.

Gotowa jest już część tras rowerowych w Tarnowie, budowanych i modernizowanych w ramach europejskiego szlaku  EuroVelo4. Inwestycja ma się zakończyć w przyszłym roku, a łączna długość EuroVelo4 w naszym mieście liczyć będzie 17 kilometrów.

Archiwalne