Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w te wakacje Tarnów (starówka i katedra), Zalipie, Skamieniałe Miasto i (nowość) Kąśną Dolną będzie można zwiedzać za darmo z przewodnikiem. Tarnowska Organizacja Turystyczna otrzymała grant z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego w wysokości 20 000 zł w konkursie „Małopolska Gościnna”. Szczegóły dotyczące spacerków wkrótce.

Gdy wybierałem się na Jamną z burmistrzem Zakliczyna Dawidem Chrobakiem, zastanawiałem się pod drodze, jak opisać to miejsce, wszak historia tej miejscowości jest tak bogata w różne wydarzenia, iż każdemu poświęcić by można, co najmniej jeden duży tekst. Wtedy przypomniałem sobie, co przeczytałem na stronie internetowej jamna.dominikanie.pl 

Dobiega już końca plebiscyt naszej gazety „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Na faworytów można głosować jeszcze tylko do jutra. 

Trzydniowy „długi weekend” można spędzić w swojej najbliższej okolicy. Na podstawie wydanej przez nas książki„Smaki Ziemi Tarnowskiej” prezentujemy ciekawe miejsca w regionie tarnowskim, które warto odwiedzić w wolnym czasie.

Tory dawnej Szczucinki zostają, teraz pada pytanie, jak je wykorzystać? Wbrew poprzednim planom linia kolejowa z Tarnowa do Szczucina nie będzie zmieniona w ścieżkę rowerową. Pojawił się jednak pomysł, aby dawną Szczucinką pojechał turystyczny pociąg retro.

Radomyscy producenci wędlin ustanowili rekord Polski na najdłuższą kiełbasę, zaprezentowano ją podczas Podkarpackiego Dnia Wędliniarza na stadionie sportowym. W ustanowieniu rekordu pomagali mieszkańcy gminy, samorządowcy oraz marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Kiełbasę ułożono w formie klucza wiolinowego. Oficjalny rekord potwierdza Robert Rojek, sędzia z biura rekordów Polski.

Kopalnie Soli Bochnia otworzyła nową trasę. Zwiedzający zobaczą jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach. 

W weekend otwarto Centrum Produktu Lokalnego. To propozycja skierowana głównie do szkół i rodzin z dziećmi. Rolnikom marzy się, by dzieci mieszkające w aglomeracjach wiedziały więcej o ich pracy. Stąd pomysł na warsztaty tematyczne. Będą prowadzone zajęcia z gotowania, ogrodnictwa i rękodzieła. Jest też specjalna zagroda edukacyjna.

Na to jednak potrzeba aż 60 milionów złotych. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego jest właśnie na etapie projektowania głównych atrakcji szlaku źródlanego, jaki ma prowadzić przez Pogórze. Przyrodnicy chcą w sercu szlaku umieścić Międzynarodowe Centrum Edukacyjno-Naukowe wraz ze ścieżką turystyczną w koronach drzew i z lecznicą dla dzikich zwierząt. Zdjęcia dzięki uprzejmości Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Jest jedną z najbardziej malowniczych tras na Sądecczyźnie, ale jednocześnie bardzo niebezpieczną. Na szczęście drogowcy szykują się do gruntowanej przebudowy drogi wojewódzkiej 975 na odcinku od Nowego Sącza aż do Wojnicza w powiecie tarnowskim. Dziś pełno tam ostrych zakrętów, skrzyżowań z ograniczoną widocznością, a także odcinków zniszczonych przez osuwiska. Dlatego w planach nie ma tylko wymiany samej nawierzchni, lecz całej podbudowy.

Archiwalne