Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Dokument sporządzony na baraniej skórze podpisany w 1934 roku w imieniu i obecności ówczesnego prezydenta Polski Ignacego Mościckiego. Mowa o akcie erekcyjnym dzielnicy Mościce w Tarnowie. Pasjonaci historii tej części Tarnowa uznali, że zaginął. Nam jednak udało się go odnaleźć.

Przez wieki symbol i duma Tarnowa, jeden z najpiękniejszych zamków Rzeczpospolitej. Dziś jest ruiną. Teraz możemy przywrócić jego świetność.

Nigdy niepublikowane i odnalezione na aukcji internetowej listy Wincentego Witosa do współpracownicy i platonicznej miłości Katarzyny Świątkówny trafiły do Muzeum Witosa w Wierzchosławicach. Korespondencja pochodzi z 1923 roku.

W wieku 94 lat zmarł na Kubie Zygmunt Sobolewski, jeden z czterech ostatnich żyjących byłych więźniów pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz - poinformował PAP Adam Cyra z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Tarnowianie nie zapomnieli. Po raz drugi odbędą się uroczystości połączone z koncertem pamięci, które mają przybliżyć mieszkańcom tragiczne wydarzenia z 28 sierpnia 1939 r. Tuż przed rozpoczęciem się II wojny światowej na tarnowskim dworcu kolejowym doszło do zamachu terrorystycznego.

Wstępne badania georadarowe przeprowadzone na cmentarzu żydowskim w Tarnowie potwierdziły przypuszczenia, że na terenie tej nekropolii mogą znajdować się zbiorowe mogiły pomordowanych w trakcie II wojny światowej - tarnowskich Żydów.

Jak przebiegało lądowanie samolotu alianckiego i jaka towarzyszyła mu atmosfera? Już w sobotę będzie można przekonać się o tym na własne oczy. W ramach obchodów 73. rocznicy operacji Trzeci Most odbędzie się rekonstrukcja konspiracyjnego lądowiska Motyl. Na łąkach między Wał Rudą a Jadownikami Mokrymi odbyły się akcje II i III Most, jedne z ważniejszych w czasie II wojny światowej.

Odkrywamy część ludzkiej historii – mówią uczniowie i studenci, którzy porządkują nagrobki na Cmentarzu Żydowskim w Tarnowie. Jak mówią, dzięki tej pracy odkrywają to, co zostało już dawno zapomniane.

Dziś w Tarnowie odbędą się uroczystości rocznicowe ku pamięci ofiar mordów na ludności polskiej w czasie Rzezi Wołyńskiej.

73 lata temu na terenie niewielkiej podtarnowskiej wsi miały miejsce dramatyczne wydarzenia Akcji „III MOST”, które zmieniły losy II wojny światowej.

Archiwalne