Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Zakup kolejnego fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej planuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Będzie to możliwe dzięki dotacji w budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 34 tysięcy złotych. Pozostałą część kwoty niezbędnej do dokonania zakupu muzeum zamierza pozyskać z dotacji Urzędu Marszałkowskiego i od sponsorów.

Krakowscy franciszkanie przekazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, który urodził się w Zawadzie koło Tarnowa. Zakonnik został zamordowany w Peru przez lewicową partyzantkę. W 2015 roku beatyfikował go papież Franciszek. W uroczystości przekazania relikwii uczestniczyła też rodzina błogosławionego.

Jesienią w dawnym internacie położonym na terenie Parku Sanguszków rozpocznie działalność największe w Małopolsce centrum rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Akt erekcyjny został oficjalnie podpisany i wmurowany w budowane Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej oraz Subregionalne Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych przy ul. Sanguszków 28A w Tarnowie.

Miło nam poinformować, że aktorka naszego teatru, pani Katarzyna Pośpiech, została laureatką Nagrody LOŻA 2017 przyznawanej przez krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich za rolę Małej Mi w spektaklu „Lato Muminków” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. 

Grekokatolicy będą mogli się modlić w kościele akademickim św. Józefa przy ul. Dwernickiego 1 w Tarnowie. W niedzielę będą tam odprawiane Msze św. w języku ukraińskim i w obrządku greckokatolickim.

W życie wchodzą nowe przepisy, w myśl których nie będziemy obciążani dodatkowymi kosztami przy płaceniu za bilety lotnicze albo rozliczaniu rezerwacji hotelowych. Słyszeliście o unijnej dyrektywie PSD II? Ten akt prawny, uchwalony w 2015 (wszedł w życie w styczniu 2016, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego miały czas na jego implementację do 13 stycznia 2018) reguluje m.in. kwestie związane z usługami płatniczymi w Internecie. Oprócz wprowadzenia zabezpieczeń tych płatności, jak czytamy w branżowych serwisach…

Drewniana figurka świętego Stanisława ze Szczepanowa ma ponad 200 lat. Została skradziona w 1993 roku i razem z innymi rzeźbami niespodziewanie odnaleziona przez policję u pasera w Krakowie w 2012 roku. Rok później została zwrócona zaskoczonej dyrektorce Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie, która nie znała jej historii. Postawiła ją w swoim gabinecie i od tamtej pory zastanawia się co z nią zrobić. Temat wrócił, bo miejscy radni - którzy z kolei nie wiedzieli o jej odnalezieniu - chcieli, żeby powstała... jej replika. Dyrektorka Miejskiego Zarządu Cmentarzy liczy na to, że niespodziewanie zamieszanie wokół drewnianej rzeźby spowoduje, że wyjaśni się jej przyszłość.

Płonąca koza, pająki na choince i wystrzałowy cukierek, czyli jak obchodzone są święta na świecie. Świąteczne tradycje – jak obchodzi się święta w różnych częściach świata?

Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku uczestniczył w interesującej, międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Signature Travel Network.  Konsorcjum, które  skutecznie udowadnia, że moda na samodzielne planowanie i organizowanie wyjazdów i zakup usług turystycznych za pośrednictwem internetu, nie oznacza dla biur turystycznych epoki schyłku. Posiadają one coś, na co rośnie popyt.

Prezydent Tarnowa wspólnie z Komitetem Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej chcą napisać list do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Impulsem była wypowiedź samego Donalda Trumpa, który podczas rozpoczęcia święta Chanuki nawiązał do żydowskiej historii miasta, a także do tego, że miasto i jego mieszkańcy bardzo ucierpieli w czasie Holokaustu.

Archiwalne