Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Do Tarnowa trafi kolejny fragment pociętego na kawałki i rozproszonego po świecie dzieła Jana Styki o walkach gen. Józefa Bema w Siedmiogrodzie. Co ważne, uda się go kupić nie na aukcji, co obniży zasadniczo koszty transakcji. – Mowa o osiemnastej części Panoramy Siedmiogrodzkiej, która będzie nas kosztować około 50 tys. zł – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. To jest dla nas komfortowa sytuacja, sprzedający postanowił nie wystawiać tego obrazu na aukcji. Zależy mu na tym, żeby malowidło trafiło właśnie do naszego muzeum, które od lat gromadzi fragmenty Panoramy. Właściciel poczekał nawet rok na nas, aż zdobędziemy pieniądze. Obraz jest w Warszawie. Przedstawia dowódcę konnego prowadzącego do ataku rosyjską piechotę – dodaje.

Torebki i torebeczki, wachlarze, buciki, biżuterię i akcesoria modowe ostatnich lat oglądać można na zamku w Dębnie. Ekspozycję dopełnia malarstwo portretowe XIX wieku pełne przepięknych strojów.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie otrzymało właśnie wyjątkową kolekcję fotografii z początków XX wieku. Jedna z nich przedstawia klasę II A, gimnazjum numer 1 z 1902 roku. "Na odwrocie mamy wypisane nazwiska, ale nie potrafimy ich przyporządkować do konkretnych osób" - wyjaśnia Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego muzeum.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie, Koło PTTK nr 23 „WŁÓCZYKIJE” przy SOSW im. Eugenii Gierat w Tarnowie zapraszają do udziału w IV Grze Terenowej po Tarnowie z okazji „Dnia Ochrony Zabytków”

Po odmowie zapłaty za nią, została pocięta na kawałki i porozrzucana po całym świecie. Mowa o Panoramie Siedmiogordzkiej, autorstwa Jana Styki.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie kupi kolekcję obrazów i rysunków Stanisława Westwalewicza, wykonanych podczas jego wojennej wędrówki z Armią Andersa. Dotację na ten cel w wysokości 93 tys. zł udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Znany polski aktor i reżyser - Jerzy Stuhr będzie przewodniczącym jury konkursowego w trakcie jubileuszowej, 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Oprócz Stuhra w jury zasiądą Ewa Braun, Zygmunt Konieczny, Jacek Petrycki, Tadeusz Sobolewski, Zbigniew Waleryś oraz Krystyna Latała. Osobną nagrodę przyznawać będzie młodzieżowe jury, czyli uczniowie tarnowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pastelowy szkic przedstawia Wawel ukazany w dalekiej perspektywie od strony Wisły z charakterystycznymi konarami drzew na pierwszym planie. Szkic znajdował się po drugiej stronie znajdującego się w zbiorach muzeum portretu Jana Bartosińskiego. Do odkrycia doszło przypadkowo w trakcie prac konserwacyjnych tego właśnie obrazu.

Powstał projekt stałej wystawy „Dzieje Tarnowa i okolic”, która będzie prezentowana w muzeum przy Rynku 20-21. Będzie to stała ekspozycja, która w nowoczesny sposób przedstawiać ma zwiedzającym historię miasta i Małopolski. Wystawa ma objąć okres od czasów prehistorycznych po współczesne z uwzględnieniem ważnych etapów historii regionu oraz ludzi, którzy odegrali istotną rolę w dziejach. Zadbano także o to, aby wystawa była dostępna dla wszystkich.

W najbliższą niedzielę w hali sportowej w Skrzyszowie odbędzie się VI Koncert Charytatywny pod patronatem Wójta Gmniny Skrzyszów Marcina Kiwiora. Dochód zostanie przeznaczony dla sześciu osób, w tym dla pięciorga dzieci i jednej dorosłej.

Archiwalne