Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” znajdujące się w tarnowskim muzeum pojadą na Węgry. Obrazy będą prezentowane podczas Międzynarodowego Kongresu Panoram w Opusztaszeri Nemzeit Torteneti Emlepark.

Ponad 100 europejskich miejsc pamięci, związanych z zagładą Romów w czasie II wojny światowej zostało zinwentaryzowanych i opisanych w ramach projektu badawczego realizowanego przez badaczy z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W efekcie powstanie internetowa baza danych. Projekt o nazwie "Na bister!" (rom. "Nie zapomnij!") otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 32 tys. zł.

Filip Springer „Miasto Archipelag” – promocja książki z Tarnowem na okładce (i w treści) oraz spotkanie z autorem

Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, będzie członkiem Jury na kuratorski projekt wystawy reprezentującej Polskę na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2017 roku. Powołanie do Jury przekazał Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury prof. dr hab. Piotr Gliński. 

Niezwykła instalacja z wikliny powstaje na zieleńcach przed Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Waldemar Rudyk, oświęcimski artysta już od samego rana przygotowuje materiał do zbudowania ażurowej rzeźby. Do wspólnej pracy na konstrukcją zatytułowaną "Podwójne życie" może dołączyć każdy.

21–22 maja i 28–29 maja 2016

Dwa majowe weekendy, kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, interesujące historie i tradycje na wyciągnięcie ręki – tak w skrócie można opisać jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Małopolski, czyli Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Promocja regionalnych potraw w Muzeum Etnograficznym, gra terenowa na Zamku w Dębnie, zwiedzanie wieży Ratuszowej czy warsztaty produkcji naczyń glinianych – to tylko niektóre z atrakcji, jakie będą czekać na wszystkich, którzy w sobotnią noc wybiorą się na zwiedzanie tarnowskich i regionalnych muzeów.

Magia nocy sprawia, że turyści chętnie zwiedzają muzea w czasie, w którym zazwyczaj są zamknięte. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie, po czym zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach Europy. W 2003 roku jako pierwsze w Polsce Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Dzisiaj jest to bardzo popularna akcja w której bierze udział ok. 120 miast z całej Europy.

Tarnowskie starostwo powiatowe chce podzielić się Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej z Ministerstwem Kultury. Jak wyjaśnia starosta Roman Łucarz, pierwsze ustalenia już zapadły, ale oficjalne pismo do Warszawy zostanie wysłane dopiero w przyszłym tygodniu. "To nie jest pozbywanie się Centrum, ale jego rozwój" - dodaje starosta.

Przez najbliższe dwa tygodnie w Muzeum Diecezjalnym można zobaczyć m.in. romański krzyżyk z Bielczy - unikat, nigdy dotychczas nie eksponowany.

Archiwalne