Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Tarnowski Rower Miejski już dostępny. Na mieszkańców czeka w sumie 110 rowerów, które można wypożyczać i oddawać na 10 samoobsługowych stacjach. Krótkie wypożyczenia będą zupełnie bezpłatne.

1145 - to dystans jaki pokonała tarnowska załoga balonowa, która w tym roku sięgnęła po prestiżowy puchar Gordona Benetta. Polska załoga w składzie Jacek Bogdański i Mateusz Rękas okazała się najlepsza wśród kilkudziesięciu startujących załóg z całego świata. Ostatni raz Polacy zdobyli ten puchar 35 lat temu.

W minioną sobotę, w Brzesku leżącym na szlaku jakubowskim „Via Regia”, Biskup Tarnowski podniósł do godności sanktuarium św. Jakuba najstarszą brzeską świątynię.

Genialny wynalazca, nazywany polskim Edisonem - Jan Szczepanik ma w Tarnowie swój przystanek autobusowy. Na taką nietypową formę upamiętnienia tej wyjątkowej postaci związanej z Tarnowem wpadli uczniowie szkoły jego imienia wspólnie z artystą plastykiem Jackiem Adamczykiem. Znaleźli sponsorów, przygotowali grafikę i zamienili zwykły przystanek w przystanek genialnego wynalazcy.

Najprawdopodobniej już pod koniec przyszłego roku w Tarnowie powstanie Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. Tarnowskie Muzeum Okręgowe otrzymało właśnie 1,5 miliona marszałkowskiego dofinansowanie na budowę Centrum. Choć nowy oddział muzeum ma powstać w miejscu istniejącej jeszcze izby pamięci AK, prezentowane będą tam także inne środowiska kombatanckie.

Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty nie tylko klientom detalicznym, lecz również lokalnym restauracjom czy stołówkom – to główne zmiany w ustawie dotyczącej małych producentów żywności, nad którą pracuje Sejm.

Ostatni z wyprodukowanych, przez bydgoską firmę, pociągów elektrycznych dla województwa podkarpackiego, został oficjalnie oddany do użytku. Będzie kursował na trasie Tarnów-Rzeszów-Przemyśl. Może osiągnąć prędkość 160 km/h.

Niezwykle prestiżowe międzynarodowe zawody balonowe organizowane są od 1906 r. Reprezentacja Polski do tej pory zdobyła Puchar Gordona Bennetta pięciokrotnie (1933 r., 1934 r., 1935 r., 1938 r. i 1983 r.).

Podczas  Dożynek była także prezentacja wyrobów z regionu. Para prezydencka degustowała wędliny i pierogi podkarpackiej firmy Taurus, soki z Łącka oraz słynną kiełbasę lisiecką.

Ostatnia taka operacja przeprowadzana była Zalipiu w latach 80. Teraz w najsłynniejszej w Polsce malowanej wsi rozpoczęły się prace rozbiórkowe chaty z końca XIX wieku. Dom ludowej malarki Stefanii Łączyńskiej powoli znika z zalipiańskiego krajobrazu, ale... nie na długo. Niebawem dołączy do miniskansenu powstającego przy Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. 

Archiwalne