Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Planowana przez magistrat rewitalizacja tarnowskiej starówki powinna znacznie poprawić estetykę tej części miasta. Takiego zdania jest przynajmniej szef tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Andrzej Cetera. Najwięcej w tym roku będzie się działo na ulicy Krakowskiej.

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Tarnowie, budynek z bogatą historią, zmieni się nie do poznania. W tarnowskim ratuszu podpisano umowę na gruntowną modernizację obiektu. Inwestycja pochłonie blisko pięć i pół miliona złotych, z czego dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi przeszło trzy miliony trzysta tysięcy.

Postawiony został pierwszy krok do utworzenia stałej ekspozycji na temat historii Tarnowa i ziemi tarnowskiej. Eksponatów jest coraz więcej, ale nie ma ich gdzie prezentować, dlatego leżą spakowane w pudełkach i pochowane w muzealnych piwnicach i magazynach.

W piątek na tory wyjadą dwa nowoczesne pociągi. Będą jeździć na trasach Tarnów- Kraków i Tarnów- Krynica. Na razie tylko dwa, docelowo będzie 5. Kolejne pojawią sie latem. Nowe, komfortowe pociągi będą mogły osiągać prędkość nawet do 160 km/h.

Powiśle Dąbrowskie chce zachęcić Polonusów, aby mała wieś Breń stała się dla nich miejscem spotkań a nawet powrotów na stałe. Stajnia cugowa przy tamtejszym dworku już zamieniła się w sale konferencyjne dla Centrum Polonii. Prace kosztowały prawie 2 mln złotych, większość to pieniądze unijne - mówi nam starosta dąbrowski, Tadeusz Kwiatkowski...

Co powstanie na cennych terenach pod Górą Świętego Marcina? Odpowiedzi mają udzielić prace nad zmianami w planie przestrzennego zagospodarowania tego obszaru.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wyróżniło tarnowski Park Wodny tytułem „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce. Lider Małopolski 2010 roku”. Co roku na taki tytuł mogą liczyć te inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju całego województwa.

Komisja Europejska zatwierdziła na mocy przepisów UE dotyczących pomocy państwa, pomoc w wysokości 240 mln EUR na ochronę i prace zabezpieczające w dwóch zabytkowych kopalniach soli w Wieliczce i Bochni k. Krakowa.

Szlak turystyczny „Średniowieczne mury”, remont Placu Rybnego i placu Targowego Burek, elementy małej architektury, iluminacje, przejście podziemne pod ul. Mickiewicza, remont Grobu Nieznanego Żołnierza… Na te inwestycje przeznaczone zostanie 6,4 mln zł.

Najprawdopodobniej dopiero 10 listopada zostanie oddany do po remoncie dworzec kolejowy w Tarnowie. Zwłoka spowodowana jest przeciągającymi się robotami na placu przydworcowym i wykończeniowymi wewnątrz budynku. W ostatnich dniach zapadła decyzja o odnowieniu przylegającego do dworca budynku, obok przychodni KOL-MED, który planowano zburzyć.

Archiwalne