Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Dziesięć miast, w tym Tarnów, rywalizuje o to, w którym z nich odbędzie się bezpłatny koncert Quebonafide, jednego z najpopularniejszych polskich raperów. O wyborze zdecyduje liczba głosów, oddanych na poszczególne miasta. Fani mogą głosować do 23 kwietnia na www.redbullmusic.pl/quebonafide.

„History in 360° – The Transylvanian Panorama, The arrival of the Hungarians and Panoramas of the World” („360 stopni historii. Panorama Siedmiogrodzka, Przybycie Węgrów oraz Panoramy świata”)

Organizatorzy zaprezentowali publicznie program i założenie tego dużego, wielkopostnego wydarzenia. To cykl koncertowy, na który składają się muzyczne prezentacje dzieł w okresie poprzedzającym Wielkanoc.

Będzie to nowy oddział muzealny tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Powstanie na bazie istniejącej dziś Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Mościckiego i Szkotnik. Pomieszczenia, w których mieści się jest Izba Pamięci, zostaną odremontowane, przygotowana zostanie także nowa ekspozycja.

Ciężkowice wciąż szukają wsparcia w budowie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego na Rynku. Publiczna zbiórka na ten cel nie idzie najlepiej, bo do tej pory zebrano około 30 tysięcy złotych z potrzebnych 180 tysięcy. Gmina poprosiła o wsparcie m.in. Ministerstw Kultury.

Każdy z nas wie, że Małopolskę i jej bogatą kulturę najlepiej poznawać osobiście. Jednak już niebawem podziwianie zabytkowych przedmiotów czy czytanie wyjątkowych dzieł na temat Małopolski będzie jeszcze bardziej dostępne za pomocą sieci. W tym roku instytucje kultury Województwa Małopolskiego będą realizować bowiem kilka wyjątkowych projektów dofinansowanych ze środków unijnych.

Dzięki środkom otrzymanym w związku z 90-leciem, prace modernizacyjne prowadzone są między innymi w Dołędze. Tamtejszy dworek przechodzi gruntowny remont.

Panorama w Tarnowie

Panorama Siedmiogrodzka – to jedno z największych dzieł malarza Jana Styka, którego fragmenty od 40 lat sukcesywnie nabywa Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Dzięki środkom finansowym pochodzącym m.in. z budżetu województwa udało się zakupić kolejny obraz wchodzący w skład tego historycznego płótna. Od 17 lipca będzie można go podziwiać w Galerii „Panorama” znajdującej się w odnowionych pomieszczeniach tarnowskiego Dworca PKP.

Ludzka głowa wypełniona książkami - już wkrótce takie nietypowe półki pojawią się na ulicach Tarnowa. Miejska biblioteka publiczna ogłosiła konkurs na tarnowskie mobilne biblioteczki i zwyciężył projekt półek w kształcie głowy.

Archiwalne