Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Wieczór w kawiarniach i pubach na renesansowym rynku, w dzień zwiedzanie wnętrz tarnowskiej katedry a w niej 15 metrowe najwyższe w Europie pomniki Tarnowskich i Ostrogskich, poznawanie jedynej w Europie wystawy poświęconej historii i kulturze Romów w Muzeum Etnograficznym, bogata kolekcja sztuki średniowiecznej w najstarszym w Polsce Muzeum Diecezjalnym, grający muzykę (w okresie świąt Bożego Narodzenia – kolędy a w święta narodowe pieśni patriotyczne) kataryniarz oraz spacer po modernistycznych Mościcach – „dzielnicy – ogrodzie” gdzie podziwiać możemy również rzeźbę Wilhelma Sasnala i futurystyczne wizje miast tarnowskiego „Dagaramy”. Dla miłośników sztuki czeka jedna z najlepszych galerii miejskich w Polsce – BWA, która mieści się w pałacyku w Parku Strzeleckim. Dla aktywnych najwyższe w Małopolsce ściany wspinaczkowe oraz najdłuższe tory kartingowe. Nie zapomnijcie wypożyczyć rowerów w Tarnowskim Centrum Informacji aby zwiedzić Górę Św. Marcina czy wybrać się na ścieżkę dydaktyczną do Lasów Radłowskich. I to tylko 5 kwadransów z Nowego Sącza! Odkryj TARNÓW!

Najnowszy „mini przewodnik” na naszej stronie internetowej dotyczy średniowiecznych murów miejskich. Autorem opisu jest Kazimierz Bańburski, kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

 ZPP 11/2015 - Konkurs na opracowanie scenariusza oraz projektu aranżacji wnętrz i wystawy stałej pn. „Dzieje Tarnowa i regionu” (tytuł roboczy) w Muzeum Okręgowym w Tarnowie Rynek 20-21”

Dokumenty do pobrania

W najnowszym numerze ogólnopolskiego tygodnika Newsweek można przeczytać o syryjskiej rodzinie uchodźców, która osiedliła się w Tarnowie.

…W jaki sposób można promować miasto? Jak przekonać mieszkańców, że ich miasto jest wyjątkowe?

Najlepiej wybrać jakiś szczegół i pod tym kątem promować miasto. „Takie rzeczy to tylko w Szczecinie”. Budować swoją dumę narodową. Tak jak to robią w Tarnowie, gdzie produkują t-shirty z napisem „Hetman Tarnowski”, niczym t-shirty z Elvisem Presleyem. To jest związane z Tarnowem i oni tym budują swoją tożsamość. 

Tarnów po raz kolejny znalazł się w przewodniku po Polsce wydanym specjalnie dla Czechów. W zeszłym roku nasze miasto pojawiło się w czeskim National Geographic, który w całości poświęcony został I Wojnie Światowej. Od kilku tygodni w czeskich księgarniach można kupić nowy, autorski przewodnik po Polsce. O ile dotychczas na rynku czeskim pojawiały się przeważnie przedruki przewodników zachodnich, nowa publikacja jest przedsięwzięciem autorskim Pavla Trojana, który na co dzień jest pracownikiem Instytutu Polskiego w Pradze z którym Tarnów mocno współpracuje. Zdjęcia z Tarnowa dostarczyło Tarnowskie Centrum Informacji, które również okazało pomoc merytoryczną.

We wtorek termometry tarnowskiej stacji meteo odnotowały niemal 37 stopni Celsjusza. Tym samym pobity został 60-letni rekord Polski.

W ostatni wtorek w Tarnowie padł nowy rekord wrześniowej temperatury

Na dwa dni do Tarnowa zawita ekipa filmowa Studia Rewers. Wszystko to za sprawą zdjęć do produkcji „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”, które będą kręcone 4 i 5 września. W postać Tadeusza Kantora wcieli się Borys Szyc. Reżyserem filmu jest Jan Hryniak. -

Odpowiedzi na to pytanie szukali archeolodzy, którzy w pocie czoła przeszukiwali teren przy Placu Morawskiego.

Archiwalne