Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Z cyklu „Warto zatrzymać się w hotelu w Tarnowie” (pisownia oryginalna):

 „Hotel jest nowy, znajduje się w kamienicy dawnego hotelu. Zachowano zabytkowe elementy we wnętrzu budynku, jak np. płytki posadzkowe, supraporta. Wrażenie jest bardzo dobre. 

To najnowsza propozycja Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Dziś otwarcie wystawy Etnowariacje w Babcinej izbie. – To ekspozycja, dzięki której można przenieść się do wiejskiego wnętrza z przełomu XIX i XX wieku, pokażemy dom z pełnym wyposażeniem i prezentacją strojów ludowych – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Koncerty klezmerskie, spektakl pod bimą oraz zwiedzanie kirchołu to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników tegorocznych Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Sztetl. Od 9 do 19 czerwca organizatorzy - Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie – przygotowali kilkanaście propozycji, które pozwolą bliżej poznać kulturę żydowską, będącą przez wieki ważnym elementem historii miasta.  

6 VII 1901 urodził się książę Roman Sanguszko, ostatni pan na Gumniskach.

Tarnów – to urokliwe miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Leży nad dwoma rzekami – Białą oraz Dunajcem. Jak głosi hasło promocyjne, jest to „Polski Biegun Ciepła”. To stwierdzenie mogę uznać za jak najbardziej trafne, ponieważ podczas naszej wizyty temperatura nie zawiodła ani na chwilę, dzięki czemu drugi wyjazd z serii „Muzyczna Polska” udał się w 100%.

Przez wieki Tarnów należał kolejno do Tarnowskich, Ostrogskich, Zasławskich i Sanguszków dopiero w 1787, po pierwszym rozbiorze stał się częścią monarchii habsburskiej. Był też pierwszym wolnym miastem w Polsce porozbiorowej, został wyzwolony 30/31 października 1918 roku...

Magia nocy sprawia, że turyści chętnie zwiedzają muzea w czasie, w którym zazwyczaj są zamknięte. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie, po czym zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach Europy. W 2003 roku jako pierwsze w Polsce Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Dzisiaj jest to bardzo popularna akcja w której bierze udział ok. 120 miast z całej Europy.

Atrakcji na majowy weekend nie trzeba szukać daleko. Już 24 kwietnia rusza słynna jubileuszowa 30. Tarnowska Nagroda Filmowa (impreza popularyzująca polską kinematografię, to jeden z najstarszych, tuż po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni festiwal związany z polskim filmem). 

Są u nas perełki związane z patronem Polski, jakich nie ma nikt.

Znana reżyserka Dorota Kędzierzawska zamierza nakręcić fabularny film o realiach czarnego sportu. Już za kilka dni w Tarnowie będzie casting. Ekipa zaprasza małych chłopców i młodych żużlowców.

Archiwalne