Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Remont przełożono na przyszły rok, ale tarnowski Rynek już tego lata ma bardziej przyciągać mieszkańców i turystów. Stanęły już tam młode brzozy, które mają dawać cień. Miasto nie zdradza jeszcze szczegółów pozostałych planów na ożywienie Rynku, ale te mają się pojawić lada chwila. 

Już prawie 300 rowerzystów zdecydowało oznakować swoje jednoślady. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili mają szansę, a rozpoczynający się sezon rowerowy jest do tego najlepszą okazją.

Tarnów chce stworzyć Izbę Pamięci w dawnym więzieniu Gestapo. Chodzi o piwnice kamienic przy ulicy Urszulańskiej 18 i 20. W tej drugiej zachowały się niektóre drzwi do cel, a także napisy na ścianach, przetrzymywanych tam podczas okupacji więźniów. Odkupienie tych pomieszczeń od dzisiejszych lokatorów kamienicy może jednak nie być łatwe.

Bulwary nad Wątokiem, Mediateka, zagospodarowanie płyty Rynku oraz Placu Rybnego to główne tematy zajęć, w których wezmą udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Sześciodniowe warsztaty odbędą się na początku kwietnia w Tarnowie.

"Rzeczywiście w Tarnowie spotkaliśmy trochę obcokrajowców – pewnie przy okazji wizyty w Krakowie, udają się na krótki wypad tutaj. No i bardzo dobrze, bo warto!"

W Tarnowie i Rzuchowej w Centrum Produktu Lokalnego kręcony był materiał do 45-minutowej audycji dla niemieckiej stacji telewizyjnej 3SAT o tradycjach wielkanocnych. Film zostanie wyemitowany w dniu 17 kwietnia w okresie świąt wielkanocnych na kanale 3SAT o godz. 19:15.

Tarnowski oddział PTTK zajął drugie miejsce w II Ogólnopolskim konkursie dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną dla osób niepełnosprawnych. To w głównej mierze zasługa koła Włóczykije, działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Eugenii Gierat w Tarnowie. Tylko w zeszłym roku w różnego rodzaju imprezach „Włóczykijów” uczestniczyło 760 osób. 

Ławeczki, plac zabaw i rzeźby - to tylko kilka elementów planowanej nowej, letniej aranżacji tarnowskiego Rynku. Jak udało się dowiedzieć Radiu Kraków, w tym roku ogródki piwne będą bardziej przyjazne dla klientów, również tych z dziećmi. Za estetykę odpowie Biuro Wystaw Artystycznych.

Najstarszy w Polsce działający, ręcznie nakręcany zegar ratuszowy znajduje się w Tarnowie. Mechanizm z XVI wieku odmierza czas na wieży gmachu tamtejszego ratusza, uznawanego za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta.

Czy w mieście powstanie na nowo Gmina Żydowska? Jest taka inicjatywa i coraz więcej pomysłów, jak to zrobić.

Archiwalne