Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Miasto Tarnów posiada kolekcję 33 obrazów Zofii Stryjeńskiej. Darczyńcą obrazów był ksiądz prof. Alojzy Franciszek Nosal pracownik Polskiej Misji Katolickiej, zaangażowany we Francuski Ruch Oporu, kapelan Syndykatów Chrześcijańskich Uchodźców i Emigrantów z siedzibą w Paryżu. Na wystawie obrazy znanej artystki uzupełniają rysunki ilustratorki Agaty Endo Nowickiej zainspirowane postacią Stryjeńskiej.

Tarnowskie Muzeum Okręgowe wzbogaciło się o kolejne prace autorstwa wieloletniego dyrektora miejscowego "Plastyka". Rysunki powstawały w latach 1936-1947. Większość z nich stanowią autoportrety.

W ramach nowej wystawy pod tytułem "Gdy Słońce Było Bogiem" można zobaczyć ponad 100 wiernych kopii przedmiotów z tamtego okresu, w tym kopie złotej maski Tutenhamona, wyposażenie grobu faraona czy też rydwan. Wszystko zostało wzbogacone o efekty audiowizualne.

Tarnowskie Muzeum otwiera się na głuchoniemych. Specjalnie nakręcony film pomoże w zwiedzaniu Ratusza. Przewodnik opisuje obiekty muzealne, wystawy i historię właśnie w języku migowym.

Z udziałem tancerzy z Litwy, Słowenii, Norwegii i Polski trwa 5 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta

Złodziej, jest to komedia jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella w reżyserii Cezarego Żaka z muzyką Krzysztofa Komedy w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem Cezarego Żaka, Izabeli Kuny, Renaty Dancewicz, Jacka Braciaka, Rafała Królikowskiego. Inteligentna fabuła i przede wszystkim mnóstwo humoru.

XIX Festiwal Komedii Talia 2015 uważam za otwarty – tą tradycyjną formuła zainaugurowano  tarnowski przegląd teatralny. W ramach tegorocznego festiwalu możemy zobaczyć osiem spektakli konkursowych i dwa towarzyszące. Gala finałowa festiwalu odbędzie się 27 września.

Już jutro (17 września) odbędzie się spacer po Parku Strzeleckim i oprowadzanie po wystawie „Krzewienie kultury”.  Poza autorką prac Kamą Sokolnicką, o historii jednego z najstarszego parków miejskich w Polsce opowiedzą  historyk dr Krzysztof Moskal i dendrolog Elżbieta Obrocka. 

Kiedyś ozdabiano nią elewacje i wnętrza budynków. Teraz jest architektoniczną perełką. W Niedzielę w Tarnowie odbędzie się kolejny spacer śladami łysogórskiej ceramiki. 

Rowerem, samochodem, pieszo, a może camperem?

Każdy ze sposobów jest dobry, by zwiedzić Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce! Położone w niedalekiej od siebie odległości drewniane perełki tworzą niepowtarzalny Szlak, którego największym atutem jest różnorodność. Wśród 253 drewnianych obiektów rozłożonych na długości 1500 km, aż 8 świątyń zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Archiwalne