Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

31 października zostanie otwarta krypta biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej w Tarnowie. Będzie można ją odwiedzać przez cały listopad.

W krypcie spoczywają bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnej krypcie znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

W nocy z 30 na 31 października tarnowska Rada Miejska przesłała do Warszawy uchwałę oddającą miasto we władanie dopiero co zawiązanego rządu niepodległościowego - przekonuje Janusz Kozioł z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Tarnów jako pierwszy odzyskał niepodległość?

Wypadki potoczyły się lawinowo. W nocy z 30 na 31 października 1918 roku rozpoczęło się przejmowanie władzy. O godzinie 8 rano, 31 października, austriackie władze wojskowe w Tarnowie zostały obalone. Tarnów odzyskał niepodległość.

Dzięki współpracy Tarnowskiego Centrum Informacji z zarządcą dworca kolejowego w Tarnowie - spółką Nieruchomości PKP SA, przed wejściem głównym do odnowionego dworca kolejowego w Tarnowie stanęła turystyczna tablica z planem miasta Tarnowa.

Profesor Jacek Purchla obejmie dziś w Paryżu stanowisko przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoją funkcję będzie sprawował przez rok. Najważniejsze zadanie, przed jakim stanie krakowianin, będzie organizacja sesji komitetu w Krakowie. Ta odbędzie się w 2017 roku.

Z cyklu „Warto zatrzymać się w hotelu w Tarnowie” (pisownia oryginalna):

„Za każdym razem gdy odwiedzam Tarnów, wybieram ten hotel, dlatego, że cenię go za wygodę, miłą atmosferę, komfort, ciszę i spokój i za doskonałą lokalizację…”

Rada hoteli, czyli najwyższy organ Fundacji, podczas jesiennego zebrania wybrała nowego prezesa. Został nim Krzysztof Jędrocha. Zastąpił na stanowisku, Tadeusza Cieślika, który w czerwcu złożył  rezygnację.

Jak zagospodarować rekreacyjną część Tarnowa? Czy w rejonie ulic Błotnej i Jara powinna pojawić się przestrzeń dla luksusu? Kameralne kamienice wolne od samochodów, apartamenty na najwyższych kondygnacjach i tarnowskie spa. To innowacyjne pomysły studentek Politechniki Krakowskiej zgłoszone w konkursie na zorganizowanie terenu w pobliżu Góry św. Marcina. Wyróżnienia przyznano podczas 2 Targów Inwestycyjnych Aglomeracji Tarnowskiej. Nagrody trafiły w ręce Eweliny Sałagaj-Machnik, Agnieszki Pach i duetu Demi Tran i Aleksandry Śliwy.

W Katalonii jest plac nazwany imieniem tarnowianina? W 200 tys. Sabadell (ok. 25 km od centrum Barcelony) znajduje się plac Gabriela Morvaya – malarza, urodzonego w Tarnowie w 1934 r. absolwenta ASP w Warszawie. Jego prace wystawiane były m.in. w Paryżu, Rzymie, Luksemburgu i Sabadell gdzie zmarł w 1988 roku.

Soboty możesz zwiedzać na Górze Św. Marcina?

Archiwalne