Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Tarnowskie Piątki Naukowe

20 października 2017, 10:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)
An event every week on the same day that lasts 0 day(s) and 0 hour(s), the last of which will begin on 20 October 2017
| Darmowy

17230_naukowe-copySiódma edycja popularno – naukowych spotkań i wykładów z cyklu Tarnowskie Piątki Naukowe zainaugurowana zostanie 6 października o godzinie 10.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. W październiku zaplanowano trzy spotkania – matematyczne, chemiczne oraz poświęcone ochronie środowiska. 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów oraz klas siódmych szkół podstawowych do wzięcia udziału w wykładach popularno-naukowych z cyklu Tarnowskie Piątki Naukowe. Ich siódma edycja rozpocznie się w 6 października.

Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład. – Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie. Nasza propozycja to doskonała okazja do rozbudzenia ciekawości świata i wzbogacenia wiedzy uczniów. Program spotkań jest bardzo obszerny, co ważne dostosowany do możliwości młodych ludzi. Tarnowskie Piątki Naukowe to propozycja dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich – mówi dr Krzysztof Kleszcz, kierownik Zakładu Chemii PWSZ w Tarnowie. Kolejne spotkania odbędą się 13 i 20 października, zawsze o godzinie 10.00.

 

Program wykładów w październiku

Tarnowski Piątek Matematyczny
6 października, godz. 10.00 
prof. dr hab. Leszek Gasiński: „Czy można chodzić po wodzie…”

Czy możliwe jest chodzenie po wodzie ? A może jest to możliwe dla innych płynów ? O tej i o innych ciekawych własnościach płynów porozmawiamy na wykładzie i doświadczymy ich na własnej skórze.

 

Tarnowski Piątek Chemiczny
13 października, godz. 10.00 
dr Rafał Kurczab: „Nagrody Ig Nobla w dziedzinie chemii, czyli jak nauka może być zabawą”

Wykład dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych oraz uczniów klas gimnazjalnych. Nagrody Ig Nobla, zwane także Antynoblami są humorystycznymi odpowiednikami Nagród Nobla przyznawane za prace naukowe, które w pierwszej kolejności wywołują uśmiech, a potem dopiero skłaniają do myślenia oraz odkrycia. Ideą tych nagród jest popularyzowanie nauki i pokazanie że nauka także może być dobrą zabawą. Wykład będzie miał charakter przeglądu przez wszystkie najbardziej interesujące i szokujące nagrody Ig Nobla przyznane w dziedzinie chemii.

 

Tarnowski Piątek Ochrony Środowiska
20 października, godz. 10.00 
dr inż. Anna Kowalska: „Wpływ górnictwa odkrywkowego na środowisko”

Górnictwo odkrywkowe od wielu lat kojarzone jest wyłącznie z negatywnymi oddziaływaniami na większość komponentów środowiska oraz z dużą uciążliwością dla miejscowej ludności. Wiele opracowań naukowych porusza temat szkód, podczas gdy nie eksponuje się pozytywnych aspektów górnictwa. Podczas wykładu postaramy się odpowiedzieć na pytania w jaki sposób górnictwo odkrywkowe może wpłynąć pozytywnie na środowisko i w jakich przypadkach jest to możliwe.

Szczegóły

Data:
20 października 2017
Czas:
10:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://tarnowskieinfo.pl/news/17230,wracaja-tarnowskie-piatki-naukowe.html

Miejsce

Nazwa
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Adres
ul. Mickiewicza 8
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Phone:
14 6316620
Website:
http://pwsztar.edu.pl/

Inny

Odbiorcy
młodzież