Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Nasze drogi do Niepodległej

7 grudnia 2018, 10:00 - 12:00

| Darmowy

Pokaz dwóch filmów, dyskusja z ich twórcami oraz wykład-prezentacja poświęcony postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tak wygląda program spotkania popularnonaukowego, które odbędzie się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w dniu 7 grudnia.

 

Na popularnonaukowe spotkanie pod hasłem „Nasze drogi do Niepodległej” zaprasza w piątek, 7 grudnia o godzinie 10.00, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

Spotkanie jest jednym z elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz kończącego się powoli jubileuszu 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. – Zapraszamy wszystkich przedstawicieli społeczności akademickiej: studentów i pracowników oraz wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy na temat historii i wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówi Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Spotkanie rozpocznie się projekcją filmu „Operacja 15”, który opowiada o tzw. Operacji Gorlickiej. – Nie bez przyczyny bywa ona nazywana „małym Verdun”. To arcyważna z punktu widzenia wpływu na przebieg I wojny światowej operacja, podczas której starły się armie Rosyjska oraz Niemiecka i Austro-Węgierska – zapowiada Marek Kołdras, reżyser filmu. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem twórców filmu. Kolejnym punktem programu będzie wykład poświęcony postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wygłosi pasjonat historii i kolekcjoner, dr hab. Piotr Dobosz, prof. PWSZ. – Moja narracja zbudowana będzie wokół fotografii pochodzących z mojej kolekcji, z których wiele nie było nigdy publikowanych ani prezentowanych – mówi autor prezentacji. Ostatnim elementem spotkania z historią będzie projekcja filmu „Pierwsi Niepodlegli” w reżyserii Piotra Dziży. – Film stanowi centralną część tryptyku opowiadającego o tarnowskim dochodzeniu do Niepodległości. Pozostałe to: „Pierwsi Zniewoleni” i „Pierwsi Zapomniani”. Są one częścią unikalnego w skali kraju projektu „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości – wyjaśnia reżyser. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Szczegóły

Data:
7 grudnia 2018
Czas:
10:00 - 12:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.tarnowskieinfo.pl/news/18961,nasze-drogi-do-niepodleglej.html

Miejsce

Nazwa
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Adres
ul. Mickiewicza 8
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Phone:
14 6316620
Website:
http://pwsztar.edu.pl/

Inny

Odbiorcy
wszyscy