Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To wydarzenie minęło.

Finał Konkursu Czytelniczego

6 marca, 14:00 - 16:00

| Darmowy

6 marca br. W PWSZ w Tarnowie odbędzie się finał regionalnego Konkursu Czytelniczego Czytam, znam rozumiem, nad którym patronat honorowy objął Małopolski Kurator Oświaty.

Konkurs organizowany przez Towarzystwo Literackie  im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie  we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie , III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie  i Miejską  Biblioteką Publiczną im. J. Słowackiego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W etapie szkolnym uczestniczyło ok. 400 uczniów z 80 szkół (z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz klas trzecich dotychczasowych gimnazjów), zaś do drugiego etapu (pisemnego) na szczeblu rejonowym zakwalifikowało się 120 uczniów z około 60 szkół. Konkurs miał zasięg regionalny – objął 4 powiaty: tarnowski, brzeski, bocheński i dąbrowski.

Do ostatniego – finałowego etapu komisja konkursowa zakwalifikowała 38 uczestników. 6 marca 2019 r. wezmą oni udział w eliminacjach ustnych, które pozwolą wyłonić laureatów konkursu. W komisji zasiądą  wykładowcy PWSZ i nauczyciele tarnowskich szkół (członkowie TLiAM). Pracom komisji konkursowej przewodniczy prof. dr hab. Teresa Wilkoń.

Uroczyste zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 6 marca (środa) o godz. 14.00 w PWSZ w Tarnowie (aula C017).

Pomocą w przygotowaniu do ostatniego etapu konkursu był dla uczestników wykład  prof. dr hab. Jadwigi Kowalikowej na temat konkursowej wypowiedzi argumentacyjnej, który odbył się 21 lutego po zakończeniu pisemnych eliminacji rejonowych.

Obecna, pierwsza edycja Konkursu Czytam, znam, rozumiem została poświęcona wybranym utworom Adama Mickiewicza, którego 220. rocznica urodzin przypada w bieżącym roku szkolnym. Wśród lektur konkursowych znalazły się takie utwory, jak Pan Tadeusz, Dziady cz. II, wybrane ballady oraz Reduta Ordona.

Konkurs ma na celu m.in.: propagowanie dobrej znajomości polskiej literatury i kultury, kształcenie wrażliwości na piękno  ojczystego języka oraz szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej, rozwijanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli oraz zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia.

Wspólne przedsięwzięcie kilku tarnowskich instytucji, zainicjowane przez członków Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza, jest  znakomitym przykładem współpracy uczelni ze szkołami i swoiście realizowanego partnerstwa edukacyjnego, które oddziałuje na  społeczność lokalną. Zaś duża liczba uczestników konkursu świadczy o tym, iż ta wspólna inicjatywa okazała się potrzebna i interesująca dla młodzieży.

Szczegóły

Data:
6 marca
Czas:
14:00 - 16:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.kultura.tarnow.pl/wydarzenie/final-konkursu-czytelniczego/

Organizator

Nazwa
Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza
Phone:
883962062

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Nazwa
PWSZ
Adres
Mickiewicza 8
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Phone:
14 631 65 00