Tarnów i region - Informacja turystyczna / O nas / Media o nas

Stowarzyszenie Grupa Odrolnika, Tarnowska Organizacja Turystyczna i Tarnowskie CIT uruchomiła projekt „Tarnowska Karta Turystyczna” polegający na przyznawaniu turystom odwiedzającym miasto rabatów w wybranych atrakcjach.

Od kilku lat turyści zaglądają liczniej do tarnowskich świątyń, podziwiając między innymi architektoniczne detale i dzieła sztuki sakralnej. Wśród zwiedzających są też grupy wycieczkowe z Polski i zagranicy zainteresowane zwiedzaniem obiektów kultu w Tarnowie i okolicy miasta, gdzie największą popularnością cieszą się: bazylika mniejsza w Tuchowie i sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie. W Tarnowie sakroturyści odwiedzają najczęściej okazałą katedrę w centrum miasta i kościoły: Misjonarzy i Bernardynów oraz drewniane kościółki na szlaku architektury drewnianej.

Można zwiedzać zabytkowe kościoły, zamki, pałace czy dworki, ale zakłady przemysłowe? Okazuje się, że tak. Jeśli tylko mają interesującą produkcję. W latach siedemdziesiątych, w epoce Gierka, była nawet moda na turystykę przemysłową. 

– Brak hoteli znanych sieci, typowego schroniska turystycznego i resortu spa, słabo rozbudowana komunikacja podmiejska, łącząca Tarnów choćby z Zalipiem – to główne bolączki tarnowskiej turystyki. Tymczasem chyba wszystkie miasta w Polsce inwestują w branżę, bo wraz z rosnącą liczbą turystów rosną wpływy do miejskiej kasy. 

W starych przewodnikach po Polsce w przypadku Tarnowa mowa jest o dużej atrakcji. Autorzy piszą o 72-metrowej wieży katedralnej, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Być może jest to wzmianka o atrakcji, której nigdy wcześniej nie było, gdyż nie była dostępna dla turystów. Od kilku lat znowu wraca się do tematu, bo wieża jako znakomity punkt widokowy ciągle kusi. Czy są jakiekolwiek szanse, by turyści zawitali w przyszłości na jej szczyt?...

Nie masz żadnych planów na weekend? Nie wiesz, czy coś ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

Urokliwe zakątki, zabytkowe miejsca i wydarzenia, które zapisały się w historii miasta. Wiele wiadomości o Tarnowie i jego historii można poznać podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem.

W niedzielę 22 lipca br. Centrum Kultury w Pleśnej oraz Tarnowska Organizacja Turystyczna zapraszają do wzięcia udziału w XVI edycji Święta Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej oraz w II edycji Pleśnieńskiego Bachusa. Obie imprezy doskonale wpisały się w kalendarz lipcowych wydarzeń w gminie, gromadząc co roku rzesze miłośników tradycyjnych regionalnych potraw i produktów.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wakacyjne spacery po Tarnowie z przewodnikiem, jak również zwiedzanie bazyliki katedralnej. Program i czas zwiedzania są dostosowane do potrzeb każdej grupy.

Archiwalne