Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / TARNÓW / Zabytki i atrakcje

Zabytki i atrakcje

"Cygańskie" wędrówki po mieście

TARNÓW - Tabor Pamięci Romów

Zapraszamy na Cygańskie wędrówki po Tarnowie, na które składają się:

Panorama Siedmiogrodzka

panorama

Nieistniejąca już dzisiaj Panorama powstała na zamówienie Węgrów, którzy postanowili uczcić panoramicznym obrazem 50. rocznicę powstania węgierskiego. Było to dzieło polskich i węgierskich artystów, które powstało według koncepcji Jana Styki i przy jego dominującym udziale. Współrealizatorami panoramy byli: Zygmunt Rozwadowski, Michał Wywiórski, Tadeusz Popiel, Leopold Schónchen oraz ze strony węgierskiej - Vógo Pól, Spónyi Bela i Tihamer Margitay. Została ona namalowana w ciągu pięciu miesięcy w rotundzie lwowskiej w Parku Stryjskim, po wywiezieniu z niej 'Panoramy Racławickiej' na Węgry. Miała więc tak samo - 15 m wysokości i 120 m obwodu.

Skarby muzeów

skarby_muz_10

Chiński bucik królowej Marysieńki Sobieskiej, Rząd rubinowy, Obraz "Ecce Homo" Carlo Dolciego, Srebrny kubek w futerale olchowym, Dawne przywileje tarnowskich Żydów, Kolekcja wozów cygańskich, Flet z herbami "Pogoń" i "Szreniawa", Kielich, Kielich z herbem "Krzywda", Skarby muzeów Małopolski

Jan Szczepanik - polski Edison

Wymyślony przez niego pancerz kuloodporny pozwolił w 1902 roku królowi hiszpańskiemu Alfonsowi XIII wyjść cało z zamachu. Kareta władcy wybita była zaprojektowaną przez galicyjskiego wynalazcę tkaniną. Rzucona przez zamachowców bomba nie wyrządziła więc królowi żadnej szkody. O kim mowa? O Janie Szczepaniku zwanym polskim Edisonem.

Tarnów stolicą Ukrainy

Ukraińscy partnerzy Tarnowa, "Stolica" Ukraińskiej Republiki Ludowej, Tarnów - siedziba Atamana, "pozostał na zawsze", Rządowa siedziba.

Tarnów - Pierwszy Niepodległy

taka_h_09b

Tarnów jako pierwszy odzyskał niepodległość, Relacja Jana Stylińskiego, Fragment protokołu z posiedzenia Rady Miasta Tarnowa z dnia 30 października 1918 r., Ofensywa tarnowsko-gorlicka 1915 roku, Rozmowa z Kazimierzem Bańburskim - starszym kustoszem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Zamek Tarnowskich

zamek_2

...w samym zaś gmachu, albo murach wielka ruina i nic prawie całego nie ma; wpół już pogniłe obaliły się pokoje, które pod gontami były, a wpół jeszcze pod dachówką zostają jakikolwiek pozór mające, i tylko wejścia ozdobne kiedyś budynku, i na drzwiach, i pawimentach marmurem i alabastrem kładzionych, do tych czas jeszce znać, ale to wszystko dalszą i większą ruiną "minatur", jeżeli prędko dachem ta kosztowna struktura nie będzie przykryta. Mury tam jeszcze całe i potężne zostają...

- pisał w roku 1651 Jerzy Sornel, komisarz wizytujący Zamek Tarnowski na zlecenie jednego z jego współwłaścicieli.

Inne ciekawe budowle

Dawne „górne" koszary wojskowe, dawny gmach „Sokoła” - tarnowski teatr...

Pałace Tarnowa

TARNÓW - Dom Mikołajowskich (02)

Dom Mikołajowski, pałacyk kanonicki, dawny pałac Sanguszków i biskupów tarnowskich...

Tarnowskie ulice i place

Wybrane tarnowskie ulice i place oznakowane tablicami z opisem pochodzenia ich nazw.

Tarnowskie Centrum Informacji, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Tarnowa oraz pomocy merytorycznej Muzeum Okręgowego w Tarnowie,  zrealizowało  zadanie polegające na oznakowaniu wybranych nazw tarnowskich ulic i placów pod względem historycznym i etymologicznym.