Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / REGION TARNOWSKI / Ciekawe miejsca / Stępina Cieszyna (Bunkier Hitlera)

Stępina Cieszyna (Bunkier Hitlera)

cm_stepina_cieszyna_01
cm_stepina_cieszyna_02

Pomiędzy miejscowościami Stępina i Cieszyna znajduje się niezwykła fortyfikacja wybudowana przez hitlerowców w latach 1940 - 1941. Jest to największy zespół schronów kolejowych i zarazem jeden z dwu zachowanych w Polsce. Zajmuje obszar 0,5 km2 i składa się z 7 obiektów o konstrukcji żelbetowej otoczone były drutem kolczastym:

  • nadziemny schron kolejowy, tunelowy - unikatowy w skali europejskiej zabytek architektury obronnej
    (długość: ok. 480m; szerokość: 8,3m; wysokość: 12m, grubość ścian: 2m, ostrołukowa konstrukcja, brama wjazdowa składająca się z dwuskrzydłowych wrót otwieranych elektrycznie, nad tunelem rozłożona była siatka, na której posadzono drzewa w celu maskującym; w środku w specjalnym wgłębieniu biegł tor otoczony peronami a pod nimi kilka różnej wielkości pomieszczeń, znajdujących się poniżej do których było zejście)
  • nadziemny schron - maszynownia niegdyś z urządzeniami energetycznymi i filtracyjnymi
    (połączony z schronem kolejowym trzema podziemnymi przejściami)
  • 5 schronów bojowych - 2 wartownie
    (jedna z nich wtórnie przekształcona w schron strzelnicowy) i 3 ze stanowiskami karabinów maszynowych.
cm_stepina_cieszyna_03
cm_stepina_cieszyna_04

W schronie w dniach 27-28 sierpnia 1941 r. miało miejsce spotkanie Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim w związku z agresją na ZSRR. W schronie zmieścił się specjalny pociąg führera "Amerika". Prawdopodobnie Hitler gościł tutaj jeszcze w październiku tego samego roku. Bywali tutaj również: Himmler, Keitel i Rommel, a także generałowie i marszałkowie Wermachtu.

 

Po wojnie był tutaj skład sprzętu wojskowego, potem mieściła się Centrala Rybna, a po niej Spółdzielnia Kółek Rolniczych. Teraz własność gminy Frysztak, objęta Krajowym Programem Ochrony Zabytków Architektury Obronnej. Wszystkie obiekty przetrwały do dzisiaj w dobrym stanie i nadają się do zwiedzania.

 

Fotografie: Marcin Pałach, TCI

Więcej na: www.frysztak.pl oraz www.wrota.podkarpackie.pl

 

Położenie:

Województwo: Podkarpackie
Powiat: Strzyżowski
Gmina: Frysztak

Odległość z Tarnowa: 53 km
Dojazd z Tarnowa: Tarnów - Pilzno (DK 4/73, kierunek Rzeszów) - Brzostek (DK 73) - Klecie (DK 73) - Januszkowice - Gogołów - Stępina

49.87384 21.580067