Brzesko (Pałac Goetzów, dawny teatr letni i osiedle robotnicze)

Założyciel jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych regionu, Jan Ewangelista Goetz, zostawił swój majątek w rękach syna, Jana Albina, który dziedzictwo ojca doprowadził do szczytu rozkwitu. To on w roku 1898, 5 lat po śmierci ojca, rozpoczął budowę rodzinnej rezydencji, uznanej za jedną z najwspanialszych w ówczesnej Galicji. Ulokował ją tuż obok browaru w Okocimiu, na terenie którego stał pierwszy dom Goetzów, tzw. Stary Pałac. „Nowy Dom”, a właściwie jego pierwszą, środkową część, zaprojektowała wiedeńska pracownia Fellner&Helmer w stylu tzw. wiedeńskiego modernizmu. Pałac powstawał etapami, stąd skrzydła wschodnie i zachodnie budowane w latach 1908 – 1911, już po śmierci architekta

Ferdinanda Fellnera, oparte były o projekty L. Simony. Kompleks otacza 14 hektarowy park w stylu angielskim, w którym znajduje się aż 11 pomników przyrody. Syn Jana Albina, Antoni Jan wraz z żoną i matką wyjechali z Okocimia w pierwszych dniach września i nigdy już nie powrócili. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Przeszedł remont kapitalny i odzyskał dawny blask. Będzie służył jako luksusowy obiekt hotelowo-konferencyjny i spa.

 

W 1845 roku do Brzeska przyjechał Jan Ewangelista Götz. Miał wówczas 30 lat, doświadczenie piwowarskie i marzył o własnym browarze. Odpowiedział na anons Josepha Neumanna, właściciela ziem w pobliskim Okocimiu, który poszukiwał partnera właśnie w tej branży. Po śmierci wspólnika, w 1851 r., Götz nabył udziały i ziemie od wdowy, która nie chciała mieszkać w Okocimiu, i został wyłącznym właścicielem browaru.

Syn Jana Ewangelisty, Jan Albin rozwinął zakład tak dalece, iż na początku XX w. był to największy browar na ziemiach polskich. Właściciele dbali również o swoich pracowników i lokalną społeczność. To z myślą o nich powstały budynki osiedla robotniczego i teatru letniego, które dziś można oglądać w pobliżu browaru. Charakterystyczną bryłę teatru z 1902 r., dziś zaadaptowanego na restaurację, zaprojektował inż. Eugeniusz Wesołowski, w stylu zakopiańskim. Z tego samego okresu pochodzą domy robotnicze przy ul. Browarnej i Robotniczej, choć te ostatnie zostały znacznie przekształcone.

 

Położenie:

Województwo: Małopolskie

Powiat: Brzeski

Gmina: Brzesko

Odległość z Tarnowa: 30 km

Dojazd z Tarnowa: Tarnów – Kraków (DK 94, kierunek Kraków)

 

 

Tekst: Paweł Rybak, Tarnowska Organizacja Turystyczna, projekt smartSAD (tu link: https://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/REGION-TARNOWSKI/Aplikacja-mobilna-Smart-SAD )

Zdjęcia: Marcin Pałach oraz Krzysztof Gzyl, Tarnowska Organizacja Turystyczna, projekt smartSAD (tu link: https://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/REGION-TARNOWSKI/Aplikacja-mobilna-Smart-SAD

 

  • Szerokość geograficzna : 49.958113
  • Długość geograficzna : 20.598388