Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / REGION TARNOWSKI / Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca

Pustków (Góra Śmierci, baza pocisków V oraz poligon wojsk SS)

Przed II wojną światową w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstało w Pustkowie osiedle i zakłady chemiczne. Podczas II wojny światowej istniał tutaj wielki poligon SS Truppen-Übungsplatz "Dębica" (poligon zajmował obszar, z którego wysiedlono mieszkańców, o długości 25 km i szerokości 20 km między Brzeźnicą, Sędziszowem a linią kolejową Dębica - Mielec) oraz doświadczalna baza pocisków rakietowych V-1 i V-2, które w latach 1943-1944 testowano w wydzielonej strefie poligonu wokół miejscowości Blizna.

Radomyśl Wielki (samolot na rynku)

Na rynku w Radomyślu Wielkim, przy drodze Tarnów - Mielec stoi na postumencie samolot M-2 - prototyp opracowany i zbudowany w 1956 r. w zakładach PZL-WSK w Mielcu.

Smarżowa (Rodzinna wieś Jakuba Szeli)

W tejże miejscowości urodził się w 1787 r. przywódca chłopskiej rebelii w 1846 r. - Jakub Szela. Był wiejskim kołodziejem posiadającym niewielkie gospodarstwo rolne. Autorytet w wiosce zdobył swą nieugiętą postawą w czasie sporu z Boguszami (był plenipotentem, czyli reprezentantem wsi).

Stępina Cieszyna (Bunkier Hitlera)

Pomiędzy miejscowościami Stępina i Cieszyna znajduje się niezwykła fortyfikacja wybudowana przez hitlerowców w latach 1940 - 1941. Jest to największy zespół schronów kolejowych i zarazem jeden z dwu zachowanych w Polsce.

Stobierna (Osada słowiańska)

Na trasie między Tarnowem a Rzeszowem, skręcając w Zawadzie koło Dębicy na południe i podążając za drogowskazami, docieramy do miejscowości Stobierna, gdzie na niewielkim wniesieniu ulokowany jest wczesnosłowiański gród. Powstał on wiosną 2012 r. i jest rekonstrukcją słowiańskich osad obronnych, których ślady istnienia odnaleziono w wykopaliskach archeologicznych w Dolinie Wisłoki.

Tuchów (Największe Sanktuarium Maryjne w Diecezji Tarnowskiej)

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej jest największym z centrów kultu maryjnego w Diecezji Tarnowskiej. Święto Matki Bożej Tuchowskiej umieszczone jest w kalendarzu liturgicznym i przypada na 2 dzień lipca. Dzień wcześniej rozpoczyna się, trwający przez cały tydzień, Wielki Odpust, który każdego roku gromadzi ponad 100 000 wiernych.

Wierzchosławice (Witos, kolebka ruchu ludowego oraz woda i las)

Jedno z najpopularniejszych kąpielisk w okolicy Tarnowa - Dwudniaki. Jedno z najpopularniejszych miejsc na zbieranie grzybów w okolicy Tarnowa - Lasy Radłowskie.
Jedna z najpopularniejszych ścieżek przyrodniczo - leśnych w regionie - 3 km ścieżka na terenach leśnych Wierzchosławic - Dwudniaków. Jeden z najpopularniejszych przedwojennych polityków - Wincenty Witos.

Zakliczyn i Jamna (Fasola "Jaś" i Ojciec Jan Góra)

Zakliczyn, jeden z najstarszych i najmniejsze miasto w Małopolsce z drugim co do wielkości po Krakowie rynkiem (170x100m). Miasteczko jest miejscem licznych imprez kulturalnych, w tym corocznych znanych daleko poza region tarnowski: Piknik Samochodów Terenowych 4x4 (czerwiec), i Święto Fasoli (pierwsza dekada września). To głównie z fasolą Zakliczyn jest kojarzony.

Potraw z fasoli spróbować można mi.n. w bacówce na Jamnej, która położona jest w sercu Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, skąd roztaczają się widoki na panoramę Tatr, Jezioro Rożnowskie i dziewiczo czyste lasy Beskidu Wyspowego i Niskiego. Jest to idealną baza wypadową dla aktywnego spędzenia wypoczynku.