Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Zabawa: Przypomną wydarzenia sprzed 70 lat dotyczące operacji Trzeci Most

Zabawa: Przypomną wydarzenia sprzed 70 lat dotyczące operacji Trzeci Most

Jak przebiegało lądowanie samolotu alianckiego i jaka towarzyszyła mu atmosfera? Już w sobotę będzie można przekonać się o tym na własne oczy. W ramach obchodów 73. rocznicy operacji Trzeci Most odbędzie się rekonstrukcja konspiracyjnego lądowiska Motyl. Na łąkach między Wał Rudą a Jadownikami Mokrymi odbyły się akcje II i III Most, jedne z ważniejszych w czasie II wojny światowej.

– Chcemy przypomnieć wydarzenia sprzed ponad 70 lat – mówi Jacek Skrabot ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39. – Będziemy próbować odtworzyć samo przyjęcie samolotu alianckiego na lądowisku motyl pod Jadownikami Mokrymi. Wyznaczymy lotnisko za pomocą lamp naftowych, ognisk i spróbujemy zachowywać się tak, jak wtedy członkowie ruchu oporu, oczekując na samolot – mówi.

– To naprawdę były bardzo dramatyczne wydarzenia. Trzeba sobie uświadomić, że to był okres, kiedy wojska niemieckie ponosiły klęskę, ale front przesuwał się w tę stronę. Duże nasycenie okolicznych miejscowości jednostkami niemieckimi wycofującymi się ze wschodu, bardzo napięta sytuacja, wciąż do końca nie wiadomo czy samolot przyleci czy nie. Były trudne warunki pogodowe. To wszystko wpływało na duże emocje i stres. Będziemy próbowali to pokazać –  dodaje Jacek Skrabot.

Rekonstrukcja w sobotę o 20.00 w Zabawie. W spotkaniu wezmą udział świadkowie historii. Ale już o 9.00 rano rusza marsz – Wrześniowymi drogami żołnierzy 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Zbiórka przed kościołem. W niedzielę przy pomniku w Wał-Rudzie oficjalne uroczystości od 9.30 a o 10.30 Msza w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, od południa piknik historyczny w Zabawie.

Czytaj też: http://rdn.pl/?p=128649

http://rdn.pl/?p=137430

Archiwalne