Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / ZNICZE PAMIĘCI to pulsujące życiem znaki upamiętniające ofiary II Wojny Światowej

ZNICZE PAMIĘCI to pulsujące życiem znaki upamiętniające ofiary II Wojny Światowej

Naszym celem jest przypomnienie pokoleniom powojennym, że ledwie siedemdziesiąt lat temu rozpętano wojnę, której bezpośrednimi ofiarami były miliony ludzi.

Różnorodne formy działań artystycznych skierowane są do tych, którzy pamiętają i do tych, którzy zapomnieli czy nie doświadczyli. Nasze działania skierowane są do osób w każdym wieku - szczególnie do młodzieży. Upamiętnianie ofiar wojny może się kojarzyć z nudną celebracją, z którą trudno się utożsamić. Jako artyści chcemy tego uniknąć i pokazać, że szacunek względem historii narodów może objawiać się w sposób twórczy.

1 września 2009 w Tarnowie, Oświęcimiu i Gdańsku rozpalimy symboliczne Znicze Pamięci - zespół płonących, ażurowych obiektów - Lumenów. Płonąć a następnie żarzyć się będą w ciągu całego wieczoru i nocy. Lumeny zaaranżowane w symbolicznej przestrzeni mają wzbudzić refleksję o wojnie i jej ofiarach. W Tarnowie, Oświęcimiu i Gdańsku rozpoczynamy a rozwijać ten projekt i rozpalać Znicze Pamięci będziemy wszędzie tam, gdzie znajdą się artyści chętni współpracować z nami w tej akcji. W przyszłości obejmiemy nią ważniejsze miasta Europy aby rozprzestrzenić ten gest pamięci.Marzeniem naszym jest rozpalanie Zniczy Pamięci wśród różnych nacji - w kolejności w jakiej ich państwa brały udział w II Wojnie Światowej. Poczynając od Polski, poprzez Brukselę, na Hiroszimie i Nagasaki kończąc. Mamy nadzieję ,że pewnego dnia Znicze Pamięci zapłoną jednocześnie we wszystkich miejscach w których płonęły wcześniej, przypominając, że ta najstraszliwsza z wojen rozpoczęła się w Polsce i głosząc orędzie pokoju.

Organizatorami przedsięwzięcia są Tarnowski Oddział ZPZP Okręg Krakowski, Urząd Miasta Tarnowa, Urząd Miasta Oświęcim. Partnerem jest PKFM "Twierdza Gdańsk". Współorganizatorzy to Tarnowskie Centrum Kultury i Oświęcimskie Centrum Kultury. Patronem medialnym jest TVP Kraków.

Znicze Pamięci są częścią Tygla Kultury - autorskiego projektu Światosława Karwata.

Info: Tarnowski Oddział ZPZP Okręg Krakowski

Archiwalne