Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Wybrane tarnowskie ulice i place oznakowane tablicami z opisem pochodzenia ich nazw.

Wybrane tarnowskie ulice i place oznakowane tablicami z opisem pochodzenia ich nazw.

Tarnowskie Centrum Informacji, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Tarnowa oraz pomocy merytorycznej Muzeum Okręgowego w Tarnowie,  zrealizowało  zadanie polegające na oznakowaniu wybranych nazw tarnowskich ulic i placów pod względem historycznym i etymologicznym. 

Projekt zakładał wykonanie i montaż trzydziestu sześciu tablic informacyjnych na wybranych budynkach w obrębie Starego Miasta oraz poza murami miejskimi. Tablice zostały zamontowane na elewacjach budynków, w miejscach dobrze widocznych (miejsce przy wejściu lub róg budynku). Tablice wykonano z matowego szkła hartowanego, z nadrukiem treści metodą UV, w wersji polskiej i angielskiej, osadzonego na czterech aluminiowych dystansach, o wymiarach 30cm x 40cm oraz 20cm x 30cm.

Projekt oznakowania ulic skierowany jest zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto. Zamierzeniem projektu jest zwiększenie świadomości samych mieszkańców na temat pochodzenia nazw ulic oraz ich zmian na przestrzeni lat, jak również zaznajomienia z tą wiedzą turystów.  Szczególną ciekawostkę wśród oznakowanych ulic stanowi nazwa ulicy Krakowskiej, oficjalnie nadana jej w dn. 3 kwietnia 1884 r. Natomiast w dn. 9 listopada 1916 r. na wniosek burmistrza Tadeusza Tertila ówczesna Rada Miejska zamieniła ulicę Krakowską na ulicą Niepodległości i ta nazwa, która nie przyjęła się obowiązuje (formalnie) do dnia dzisiejszego…

Archiwalne