Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Wspominamy ofiary rzezi na Wołyniu

Wspominamy ofiary rzezi na Wołyniu

Dziś w Tarnowie odbędą się uroczystości rocznicowe ku pamięci ofiar mordów na ludności polskiej w czasie Rzezi Wołyńskie

Tegoroczna, 74. rocznica wydarzeń słynnej "krwawej niedzieli" obchodzona jest po raz pierwszy oficjalnie, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, w całym kraju, jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów OUN i UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej z tzw. Kresów Wschodnich. Zbrodnia Wołyńska to akt ludobójstwa, antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 w jej wyniku zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscową ludność ukraińską. Rzeź na Wołyniu to niełatwy temat stosunków polsko-ukraińskich, który do zbiorowej świadomości powrócił m.in. za sprawą ubiegłorocznej premiery głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Mimo upływu lat od wydarzeń na Wołyniu i wykształceniu się nowego pokolenia Polaków i Ukraińców, film ten został zakazany na Ukrainie ze względu na niepokoje społeczne, jakie mógł wywołać.

Program obchodów 74. rocznicy Rzezi Wołyńskiej 1943 r. w Tarnowie:

  • godz. 15.30. Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Wschodnich w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej na Burku. Po mszy nastąpi przemarsz pod Kurhan Kresowy na Cmentarzu Starym.
  • uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego
  • przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków
  • złożenie wiązanek i świateł pamięci
  • wspólne odśpiewanie Roty.

W czasie trwania obchodów modlitwą i upamiętnieniem objęci zostaną również polscy profesorowie lwowskich uczelni zamordowani przez Niemców 4 lipca 1941r. w 76 rocznicę tej zbrodni oraz polegli w akcji "Burza" we Lwowie, która została rozpoczęta przez A.K. 22.07.1944 r. w 73 rocznicę tego wydarzenia.

Na wydarzenie zaprasza Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich Oddział w Tarnowie.

Wiecej na:

http://www.tarnow.net.pl/articles/s/i/228977#Wspominamy-ofiary-rzezi-na-Wołyniu

Archiwalne