Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / W Tarnowie powstanie reprodukcja "Panoramy Siedmiogrodzkiej"?

W Tarnowie powstanie reprodukcja "Panoramy Siedmiogrodzkiej"?

Wizyta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Tarnowie stała się pretekstem do rozmowy na temat możliwości wykonania reprodukcji "Panoramy Siedmiogrodzkiej" i stałej ekspozycji tego malowidła w Tarnowie. Ministerstwo może dofinansować taki projekt, ale jego realizacji nie należy spodziewać się szybko. To raczej perspektywa kilku lat.

W tym roku z okazji 80 rocznicy sprowadzenia do Tarnowa prochów generała Józefa Bema wykonano w mieście zmniejszona kopię "Panoramy Siedmiogrodzkiej" Jana Styki, przedstawiającej zwycięską dla generała Bema i jego żołnierzy bitwę pod Sybinem. Kopia "Panoramy" eksponowana była na Placu Rybnym, a wkrótce pojawi się na skwerze przed dawnym budynkiem Owintaru.

Tymczasem pojawiła się możliwość wykonania reprodukcji "Panoramy Siedmiogrodzkiej" w skali 1:1 i wyeksponowanie tego malowidła na stałe w Tarnowie. Prezydent Ryszard Ścigała rozmawiał na ten temat z Bogdanem Zdrojewskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas pobytu ministra w Tarnowie 27 sierpnia. Istnieje możliwość współfinansowania takiego projektu przez resort kultury. W miejscu prezentacji reprodukcji eksponowane byłyby również odnalezione fragmenty oryginału. - Taki projekt nie zostanie zrealizowany w krótkim czasie, to raczej kwestia kilku najbliższych lat - mówi prezydent Ścigała.

Na razie nie wiadomo jeszcze gdzie kopia "Panoramy Siedmiogrodzkiej" mogłaby zostać wyeksponowana po jej namalowaniu.

Tarnowskie info

Archiwalne