Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Turyści z Azji wolą zobaczyć w Polsce tę wieś niż Warszawę czy Kraków

Turyści z Azji wolą zobaczyć w Polsce tę wieś niż Warszawę czy Kraków

Na portalach podróżniczych z całego świata zdjęcia nieskażonej cywilizacją i kolorowej wioski robią furorę. W położonym nieopodal Tarnowa w Małopolsce Zalipiu kolorowe, ręcznie malowane kwiaty można zobaczyć na domach, kościele, ogrodzeniach, kurnikach, budach dla psów czy nawet... wiaderkach.

– Dla turystów z Chin i Japonii Polska to nie Warszawa czy Kraków, a właśnie nasze Zalipie – twierdzi Ewelina Sokołowska (33 l.), pracownica Domu Malarek. Od ponad 100 lat po każdym Bożym Ciele mieszkańcy Zalipia zdzierają kwiaty ze swoich domów, bielą ściany i malują je w nowe wzory. – Jesteśmy najbardziej kolorową wsią w Polsce – przekonuje Sokołowska.

Pierwszy przekaz o dekorowaniu domów w Zalipiu pochodzi z 1905 r. – Prawdopodobnie działo się to już dużo wcześniej. Dym z pieców w starych chatach brudził ściany. Gospodynie zaczęły więc bielić je wapnem a potem sukcesywnie dodawały wzory żeby było ładniej. Tradycję przekazały córkom i wnuczkom – tłumaczy Danuta Dymon (65 l.), mieszkanka Zalipia.

Wieś nie jest jeszcze bardzo znana w Polsce ale już trafiła do... gry komputerowej. Twórcy polskiego Wiedźmina 3: Dziki Gon przenieśli Zalipie i jego kolorowe chaty na ekrany komputera, gdzie możemy je zwiedzić razem z tytułowym bohaterem.

Więcej na:

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/oto-najpiekniejsza-wies-w-polsce/gvwmvzw

Archiwalne