Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tarnów. Historia I transportu do Auschwitz w... starym wagonie?

Tarnów. Historia I transportu do Auschwitz w... starym wagonie?

W Tarnowie odnaleziono stary wagon, taki sam, jakim w 1940 roku wyruszyła w I transporcie do Auschwitz grupa 728 polskich więźniów politycznych. Powstał pomysł, aby go odrestaurować i zaadaptować na niecodzienną izbę pamięci.Wagon przez co najmniej dwadzieścia lat stał na bocznych torach w Tarnowie. Stał i niszczał. W międzyczasie swoje zrobili również złomiarze, którzy zdemontowali z niego cenniejsze elementy. - Wagon jest trzyosiowy, konstrukcji stalowej, z zachowaną drewnianą podłogą - mówi Krzysztof Jasiński, pasjonat kolei, który już kilka lat temu zainteresował się niszczejącym zabytkiem techniki kolejowej.

Zachowały się dwa archiwalne zdjęcia z 14 czerwca 1940 roku, na których widać więźniów, którzy na rampie kolejowej wsiadają do podstawionego pociągu. Odkłamują one powszechne mniemanie, że Niemcy transportowali Polaków w wagonach bydlęcych.

- Na fotografiach nie widać wprawdzie podwozia, ale liczba i umiejscowienie okien, rozmieszczenie wywietrzników, konstrukcja dachu i ogólny wygląd pozwalają sądzić, że jest to wagon tego samego typu jak ten, który udało się odnaleźć na bocznicy kolejowej - mówi Ryszard Lis, prezes tarnowskiego Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau.

To w jego głowie zrodziła się myśl, aby zaadaptować wagon na nietypową izbę pamięci.

- Miejsca jest w nim wystarczająco, aby odtworzyć trzy przedziały, a jednocześnie pokazać - w pigułce - historię pierwszego transportu i 48 innych, które wyruszyły z Tarnowa. Znalazłaby się w nim również gablota poświęcona więźniom-kolejarzom - wylicza.

Po wymianie korespondencji odbyło się w ubiegłym tygodniu spotkanie z udziałem przedstawicieli PKP oraz tarnowskiego magistratu. Jedna z propozycji mówi o tym, że odrestaurowany wagon można ustawić obok pomnika I transportu. Mogłoby się to stać w 2020 roku, w 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Więcej na: https://gazetakrakowska.pl/tarnow-historia-i-transportu-do-auschwitz-w-starym-wagonie/ar/13701511

Archiwalne