Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tarnów: na Cmentarzu Żydowskim mogą się znajdować masowe mogiły z czasów II wojny światowej

Tarnów: na Cmentarzu Żydowskim mogą się znajdować masowe mogiły z czasów II wojny światowej

Wstępne badania georadarowe przeprowadzone na cmentarzu żydowskim w Tarnowie potwierdziły przypuszczenia, że na terenie tej nekropolii mogą znajdować się zbiorowe mogiły pomordowanych w trakcie II wojny światowej - tarnowskich Żydów.

Adam Bartosz z komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi przyznaje, że inspiracją do badań była archiwalna fotografia. "Istnieje zdjęcie lotnicze z 1944 roku, na którym widać dziwne, podłużne zarysy na części cmentarza nieużywanej jeszcze przed wojną" - wyjaśnia Adam Bartosz w rozmowie z Radiem Kraków. 

Przeprowadzone badania potwierdzają istnienie dwóch dużych kilkunastometrowych rowów o głębokości niecałych 3 metrów, które prawdopodobnie zostały wykopane w celu pochowania w nich pomordowanych Żydów. Szacuje się, że w tym miejscu może znajdować się od kilkuset do nawet kilku tysięcy ciał.

 

więcej na: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/tarnow-na-cmentarzu-zydowskim-moga-sie-znajdowac-masowe-mogily-z-czasow-ii-wojny-swiatowej/ 

Archiwalne