Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tarnovia – legenda 1948

Tarnovia – legenda 1948

W związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej EURO 2012 redakcja TEMI, z inicjatywy władz i działaczy MKS Tarnovia, przypomniała największy dotychczasowy piłkarski sukces klubu MKS Tarnovia w jego stuletniej historii, ale jednocześnie sukces całej tarnowskiej piłki nożnej, jakim był udział piłkarskiej drużyny Tarnovii w rozgrywkach I ligi w 1948 roku.

Wspomnienie przybrało, dzięki fotografiom z archiwum Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz prywatnych zbiorów Romana Binka, Romana Kierońskiego, Emila Pabiana i archiwalnych egzemplarzy pisma „Piłkarz”, formę bogato ilustrowanej książki, której treść, autorstwaRoberta Nogi, pokazuje drogę do pierwszoligowego sukcesu najstarszego klubu sportowego Tarnowa, prezentuje też ligowe zmagania, a jej niepodważalną wartością są wspomnienia o tamtych czasach, ludziach i zdarzeniach. - Nie pamiętam tamtych lat i tamtych wydarzeń, bo ze względu na wiek pamiętać nie mogę – mówi Robert Noga. - Zresztą upływ czasu powoduje, że tych pamiętających jest już niewielu. Historię wielkiej na tarnowskie warunki drużyny, tej jedynej w dziejach miasta, która dostąpiła zaszczytu gry w piłkarskiej ekstraklasie w sezonie 1948, poznałem z rodzinnych przekazów. Mój dziadek i jego brat byli wielkimi kibicami tamtej Tarnovii, chodzili regularnie na mecze, jeździli pociągami po Polsce na spotkania wyjazdowe, przeżywali zwycięstwa i klęsk, a potem, po latach, dzielili się ze mną opowieściami o Barwińskim, Kokoszce, braciach Roikach… Najwyraźniej tęsknili za tamtymi wydarzeniami, które pozwalały przynajmniej na czas meczu zapomnieć o nowej rzeczywistości, którą zgotowały nam konsekwencje wojny. Tych tęskniących było zresztą na przestrzeni lat wielu, są tacy i dziś. Stąd też pomysł, aby tamte „złote lata” tarnowskiego futbolu przypomnieć, bo, paradoksalnie, wcale nie były one dotychczas szeroko opisywane i zbadane.

Wydanie książki możliwe było dzięki wsparciu partnerów tego przedsięwzięcia: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego w Krakowie, Urzędowi Gminy Tarnów, Urzędowi Miasta Tarnowa, Hotelowi Tarnovia, Karpackiej Spółce Gazowniczej, Radiu RDN Małopolska, sieci sklepów Leader, a także firmom Steinhof, Czakram i Control Process.

Robert Noga - urodzony 18 czerwca 1963 roku w Jaworznie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz sportowy, związany między innymi z Radiem MAKS, Polskim Radiem Rzeszów, gdzie pełnił funkcje kierownika redakcji sportowej, TV Wisła, TV Wizja Sport, TVN, obecnie komentator żużla w TVP. Współautor programów telewizyjnych i radiowych popularyzujących sport i jego historię, publicysta, od 20 lat stały felietonista „Tygodnika Żużlowego”. Autor bądź współautor szeregu książek i opracowań poświęconych historii sportu. Laureat pierwszej nagrody ogólnopolskiego konkursu Polskiego Związku Motorowego „Złote Koło” w kategorii Radio i Telewizja 2010.

http://www.tarnowskieinfo.pl/news/7913,tarnovia-legenda-1948.html

Archiwalne