Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Stefania Łącka w filmowym kadrze

Stefania Łącka w filmowym kadrze

Dobiegły końca trwające kilka miesięcy zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego poświęconego Stefanii Łąckiej – urodzonej w Woli Żelichowskiej więźniarki obozu w Auschwitz i Birkenau, zmarłej w Krakowie w roku 1946 i pochowanej na cmentarzu w Gręboszowie. Premiera filmu planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

Film „Serce w pasiaku - Stefania Łącka” jest fabularyzowanym dokumentem. Koncepcja scenariusza oparta jest na wywiadach z rozmówcami – historykami, członkami rodziny i teologami Kościoła, badającymi kult życia i potencjalnych aspektów świętości bohaterki. Z narracją tworzoną przez interlokutorów splecione będą sceny fabularne ukazujące życie Stefanii Łąckiej, od lat dziecięcych do śmierci.

Reżyserem i producentem filmu jest Dawid Szpara- Realizacja zdjęć trwała kilka miesięcy, w scenach fabularyzowanych wzięło udział kilkaset osób. Miałem nadzieję zakończyć cały projekt premierą w roku 2017, ale, jak to się często zdarza, kłopoty organizacyjne i finansowe spowodowały korektę terminów - mówi producent.

Zdjęcia kręcono w Dąbrowie Tarnowskiej, Gręboszowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Projekt wsparły samorządy powiatu dąbrowskiego, miasta Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej. Premierę filmu zaplanowano w Tarnowie wiosną przyszłego roku.

Stefania Łącka urodziła się w 1914 roku w Woli Żelichowskiej. Po ukończeniu Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego im. Bł. Kingi w Tarnowie pracowała jako współredaktorka tygodnika diecezji tarnowskiej „Nasza sprawa”, redagując jednocześnie dodatek dla dzieci „Króluj nam Chryste”. Za udział w konspiracyjnej pracy wydawniczej została wraz z całą redakcją aresztowana w 1941 roku i osadzona w więzieniu w Tarnowie, a następnie trafiła do obozu w Auschwitz. Po wyzwoleniu obozu Stefania Łącka powróciła do domu, rozpoczęła nawet studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale wkrótce zachorowała. Zmarła 8 listopada 1946 roku w krakowskim szpitalu w wieku 33 lat. Pochowana został kilka dni później na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie. W roku 2017 w diecezji tarnowskiej rozpoczęto przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Stefanii Łąckiej.

http://tarnowskieinfo.pl/news/17569,stefania-lacka-w-filmowym-kadrze.html

Archiwalne