Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Spotkanie z kulturą Renesansu - Zaproszenie do Jeżowa

Spotkanie z kulturą Renesansu - Zaproszenie do Jeżowa

Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie oraz Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie zapraszają w najbliższą niedzielę, 25 października, do dworu w Jeżowie na "Spotkanie z kulturą Renesansu" w ramach tegorocznej edycji programu "Szlak Renesansu w Małopolsce". Celem programu jest promocja renesansowej architektury Małopolski, m.in. poprzez udostępnianie wybranych obiektów szerokiej publiczności.
 
 Dwór w Jeżowie jest jednym z najlepiej zachowanych obronnych dworów renesansowych w Polsce. To budynek piętrowy, na planie prostokąta, wymurowany z ciosów kamiennych. Wieńczy go wysoki, czterospadowy dach. Do jednego narożnika dobudowana jest eliptyczna wieża o wysokości zbliżonej do bryły głównej. Budowla zachowała takie cechy obronne jak mniejsze okna na dolnej kondygnacji czy też strzelnice kluczowe w wieży. Parter nosi również wyraźne cechy obronne. Posiada bardzo grube mury, małe okna i sklepienia kolebkowe. Interesujące są również zachowane we wnętrzach malowidła, fragmenty renesansowych fresków, elementy pierwotnej kamieniarki, kominek z jońskimi pilastrami.
 
 Kasztel w Jeżowie był i wciąż jest przedmiotem zainteresowań artystów. Rysowali go m.in. Artur Grottger i Stanisław Wyspiański, później artyści plastycy - nauczyciele tarnowskiego liceum plastycznego i pod ich kierunkiem młodzież, będąca uczestnikami szkolnych plenerów malarskich, a także odbywającego się cyklicznie, rokrocznie w maju od 1994 r. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego.
 
 Program "Spotkania z kulturą Renesansu" - Dwór w Jeżowie, Wilczyska 4, 38-350 Bobowa
 
 11.00 - 15.00 - zwiedzanie Dworu w Jeżowie z przewodnikiem, nauka tańca renesansowego
 12.00 - 12.45 - wykład "Sztuka Renesansu w Polsce", mgr Anna Szczepanik, nauczyciel historii sztuki w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. "Wiersze o Jeżowie" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie
 13.00 - koncert: Waldemar Różański - akompaniament, Tomasz Ożóg - obój.
 
 Wystawy:
 
 1. Wystawa prac uczestników XVI Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Jeżów 2009
 2. Wystawa pracowni artystycznych Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie: konserwacji mebla i wyrobów snycerskich, rzeźby, malarstwa, tkaniny artystycznej i meblarstwa.
 
 
 "Faktem jest, że człowiek - tam wraca i nie może - już od tych murów się oderwać - bo cząstkę serca więzi cegła" - cytatem z wiersza "Jesienna legenda" W. Rohrenschefa organizatorzy zachęcają do udziału w spotkaniu.
 Więcej informacji na:
  www.szlakrenesansu.pl oraz www.szlakrenesansu.pl/obiekty_dworwjezowie.html

Intarnet

Archiwalne