Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Sarkofag Stanisława Lubomirskiego przeniesiony do krypty pod kaplicą - Stanisław Lubomirski uhonorowany

Sarkofag Stanisława Lubomirskiego przeniesiony do krypty pod kaplicą - Stanisław Lubomirski uhonorowany

Przez wiele lat jego piękny sarkofag był przechowywany w dawnych pomieszczeniach dla służby wiśnickiego zamku. Kilka tygodni temu nowi administratorzy obiektu zdecydowali o przeniesieniu go do krypty pod kaplicą. - Zwycięzca spod Chocimia, Obrońca Europy przed Turkami, człowiek niezwykły XVII wieku powinien zdaniem wielu osób, z którymi to konsultowałem spoczywać w miejscu godnym, związanym w pewnym sensie z funkcją sakralną - mówi Stanisław Gaworczyk, burmistrz Nowego Wiśnicza.

Do krypty zostały przeniesione także wszystkie siedemnastowieczne sarkofagi znajdujące się na wiśnickim zamku. - Bardzo nam zależało, aby zgromadzić je w jednym miejscu. Choć przyznam, że przeniesienie tak ciężkich sarkofagów wymagało sporo zachodu - wyjaśnia Renata Jonak, kierownik Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Decyzję poprzedziły konsultacje z historykami, a także przedstawicielami rodu Lubomirskich. - Konieczne było także przeprowadzenie odpowiednich badań - mówi burmistrz Stanisław Gaworczyk, któremu bardzo zależało na załatwieniu tej sprawy właśnie teraz. W tym roku mija bowiem 360 lat od śmierci założyciela miasteczka.

Otwarcie krypty zlokalizowanej pod kaplicą zamkową zaplanowano na 15 listopada. Podczas uroczystości będzie można zapoznać się z inskrypcjami, które przy okazji tych przenosin zostały przetłumaczone na język polski. - Zawarto w nich ciekawe informacje. Pod ich wrażeniem byli nawet historycy. W inskrypcjach odkryto nieznane do tej pory fakty z przeszłości Lubomirskich - dodaje Renata Jonak.

ESKA Małopolska

Archiwalne