Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Pod Tarnowem powstanie Centrum Produktu Lokalnego

Pod Tarnowem powstanie Centrum Produktu Lokalnego

Centrum stanie w Rzuchowej w gminie Pleśna na 15 arowej działce. Centrum będzie miało sale wykładowe oraz sąsiadować będzie z ogródkiem edukacyjnym gdzie będą zajęcia z plewienia, sadzenia i pielęgnacji roślin.

Centrum będzie miejscem przede wszystkim szkoleniowym - mówi Jan Czaja ze Stowarzyszenia "GRUPA ODROLNIKA" - Chcemy organizować w Centrum warsztaty dla młodych ludzi , podczas których , będziemy ich uczyć jak uprawiać ekologiczną żywność , czym różni się żywność uprawiana w taki sposób od tej do której upraw wykorzystuje się środki chemiczne."

Warsztaty będą miały część teoretyczną ale i praktyczną. Po wykładach każdy chętny uczestnik dostanie grabki i łopatkę i będzie mógł w ogrodzie, który zaplanowany został obok Centrum , zasiać jarzyny i zadbać o te które już tam będą rosły.

Centrum będzie tez miejscem, w którym będzie można spróbować ekologicznej żywności ale także dań przygotowywanych według tradycyjnych przepisów pochodzących od lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Obok Centrum powstanie przetwórnia, w której rolnicy planują produkować własne dżemy czy soki.

Budowa Centrum Lokalnego Produktu rozpocznie się w maju, a działania promocyjne i zajęcia z uprawy tradycyjnych roślin ruszyć mają już w 2014 roku. Koszt inwestycji to milion złotych.
Rolnicy ze Stowarzyszenia "GRUPA ODROLNIKA" dostali na ten cel prawie 300 tys. zł.dofinansowania w ramach programu LEADER . Reszta pieniędzy pochodzi ze środków własnych.

http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/AWRA-962TET

 

Archiwalne