Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Odnowiono mogiły wojenne na cmentarzu żydowskim w Tarnowie.

Odnowiono mogiły wojenne na cmentarzu żydowskim w Tarnowie.

Groby wojenne z I wojny światowej na cmentarzu żydowskim w Tarnowie odnowione. Prace wykonano w ramach remontu prowadzonego na tej nekropolii.

Nagrobki to mogiły żołnierzy z armii rosyjskiej, armii austro-węgierskiej, ale jest tam również nagrobek żołnierza 5 Pułku Piechoty Legionów Polskich Samuela Reicha. "Według danych z archiwów zidentyfikowano 62 pochówki, zachowało się 27 nagrobków. Znamy nazwiska wszystkich pochowanych, natomiast nie wszystkie ocalałe nagrobki jesteśmy w stanie przyporządkować odpowiednim nazwiskom. Większość z nich dostała nowe tabliczki" - mówił Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Tarnowie.

Koszt odnowienia mogił to ponad 50 tysięcy złotych, część tej kwoty ma sfinansować austriacki Czarny Krzyż. 

Cały czas trwa także remont pozostałych części Cmentarza Żydowskiego w Tarnowie - na remont tej zabytkowej nekropoli Komitet pozyskał dofinansowanie unijne. Remont objął odnowienie ogrodzenia cmentarza, ale także skatalogowanie macew i odnowę nagrobków. Cmentarz zyska także nowe oświetlenie i układ ścieżek. 

Nekropolia żydowska w Tarnowie jest jedną z najstarszych na południu Polski, została założona ok. 1581 r. Na powierzchni 3,2 ha znajduje się ok. 4 tys. zachowanych nagrobków. Najstarszy z nich, z 1677 r., upamiętnia kaznodzieję Chaima, syna Icchaka. Obok tradycyjnych macew na tarnowskim cmentarzu można też odnaleźć nagrobki w bardziej oryginalnych formach - sarkofagów, ściętych trójkątów zwieńczonych sterczynami, obelisków, kolumn. W 1976 r. żydowski cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Więcej na:http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/odnowiono-mogily-wojenne-na-cmentarzu-zydowskim-w-tarnowie/

Archiwalne