Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Niezwykłe odkrycie pod Tarnowem

Niezwykłe odkrycie pod Tarnowem

Groch sprzed 8 tysięcy lat wykopano w Zakliczynie pod Tarnowem. Znalezisko to przodek fasoli "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca - wpisanej na listę produktów tradycyjnych Małopolski.

"Jasiek" wykopany został w glinianych naczyniach przez naukowców z Krakowa i z Niemiec, którzy prowadzili wykopaliska na terenie miejscowości Gwoździec w powiecie tarnowskim. Ze znaleziska cieszą się lokalni producenci fasoli z Zakliczyna. Archeolodzy, którzy wykopali "Jasia" to naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Ruhr Universität w Bochum (Niemcy). Prowadzą tam swoje badanie już od kilku miesięcy, teraz musieli je przerwać z powodu pogody - na teren wykopalisk wrócą w sierpniu.
Ziemia zakliczyńska cieszy się sporym zainteresowaniem archeologów, jedne z pierwszych prac wykopaliskowych były już prowadzone na tych terenach w 1987 roku. W wyniku dotychczasowych badań odkryto kilkadziesiąt śladów ludzkiej obecności od epoki kamienia po okres średniowiecza. Prace prowadzone na terenie Brzozowej, Janowic, Wróblowic, Melsztyna oraz Zakliczyna pozwoliły na wydobycie m.in. narzędzi oraz glinianych naczyń.

Więcej informacji:

http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/KORI-962CQ5#

Archiwalne