Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Najwyższa palma ma prawie 38 metrów! Rekord z 2011 roku pobity...

Najwyższa palma ma prawie 38 metrów! Rekord z 2011 roku pobity...

Tłumy turystów, setki palm, w tym kilkadziesiąt najwyższych w Polsce. Po raz 61. w Lipnicy Murowanej odbył się konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego. Swoje prace na lipnicki rynek przynieśli zarówno doświadczeni twórcy oraz ci najmłodsi, którzy w przyszłości będą podtrzymywać lokalną tradycję wykonywania palm. W tym roku padł rekord wysokości palmy. Andrzejowi Gorylowi wraz z rodziną udało się uwić palmę o wysokości blisko 38 metrów. Rekord został pobity o ponad metr.

W Lipnicy Murowanej po 8 latach padł nowy rekord. 37 metrów i 78 centymetrów - tyle mierzy najwyższa palma zakwalifikowana do 61. Konkursu Palm Lipnickich i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Jej autorem jest Andrzej Goryl, 21-latek z Lipnicy. Jak przyznaje rekordzista - palma waży około 400 kilogramów.

Jak mówił dziennikarzom Andrzej Goryl, z roku na rok konstruował na konkurs coraz wyższe palmy, aż w końcu udało mu się pobić rekord. Prace nad palmą – wyjaśnił – trwały od kilku miesięcy; pomagała mu cała rodzina - siostra wykonywała kwiaty z bibuły. „Teraz jest wielka radość” - zaznaczył.

Wczesnym rankiem na rynku rozpoczęło się mierzenie, ocena i stawianie wielkanocnych kompozycji. Największe, mierzące ponad 20 metrów muszą być oparte o drzewa. Gigantyczne konstrukcje wykonane bez użycia drutów i gwoździ muszą być ustawione ręcznie, bez pomocy dźwigów i innych urządzeń mechanicznych. Wiele palm to efekt kilku tygodni pracy całych rodzin. 

Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono 48 palm w czterech kategoriach: oprócz najwyższych, mierzących powyżej 22 metrów, także wysokich: od 14 do 22 metrów - w tej kategorii Grand Prix zdobyła konstrukcja Jakuba Machała i Konrada Urbańskiego z Lipnicy Górnej.

W kategorii palm średnich (od 7 do 14 m) główna nagroda przypadła Iwonie i Mateuszowi Machałom z Lipnicy Murowanej, a w kategorii palm małych (od 3 do 7 m) Grand Prix otrzymało Przedszkole Samorządowe w Rajbrocie.

Na lipnickim rynku zaprezentowano też 122 palmy nieprzekraczające 3 metrów, wykonane przez dzieci.

Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.

Słoneczna wiosenna pogoda sprzyjała konkursowi. Podczas ustawiania palm nie złamała się żadna konstrukcja. Dopisali też turyści, którzy licznie przyjeżdżają na konkurs często z odległych zakątków kraju. Wśród gości tegorocznego konkursu byli m.in. wicepremier Beata Szydło i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Więcej na: https://bit.ly/2UjakDg

Archiwalne