Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Na pokładzie bez wędki i wiertarki

Na pokładzie bez wędki i wiertarki

Białą Listę, czyli wykaz przedmiotów, które można zabrać na pokład samolotu oraz tych, które są bezwzględnie zakazane, opublikował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Na liście zakazanych przedmiotów znajduje się m.in. sprzęt sportowy, narzędzia i płyny w pojemnikach o objętości większej niż 100 ml.

Lista zawiera szereg przedmiotów zaklasyfikowanych jako bezpieczne, których transport nie stanowi zagrożenia dla ochrony lotnictwa cywilnego, przedmioty bezwzględnie zakazane oraz te, których transport jest ograniczony jak np. płyny.

Bezwzględnie zakazane jest wnoszenie na pokład samolotu m.in. termometrów rtęciowych, wiertarek, śrubokrętów, łomów, materiałów wybuchowych, dynamitu, fajerwerków, granatów i gaśnic. Nie można mieć przy sobie również sprzętu sportowego, jak czekany, raki, kusze, kije golfowe i hokejowe, łyżwy, a także tasaków, toporków, korkociągów, kajdanek czy też wędek.

Pasażer na pokład samolotu może wnieść m.in. buty na szpilkach, perfumy, lakier do paznokci, tusz do rzęs, bitą śmietanę, odplamiacz, płyn przeciwko owadom - o ile ich pojemność nie przekracza 100 ml. Może ze sobą wziąć pilniczek do paznokci, gilotynę do cygar bez wymiennych ostrzy, kule do kręgli, grzałkę do gotowania wody, lutownicę i laskę - lecz bez ostrych krawędzi.

W przypadku leków na receptę nie ma ograniczeń, dotyczy to również tych, które swoją pojemnością przekraczają 100 ml.

Do powstania listy przyczynił się Port Lotniczy Kraków - Balice, który bazując na kanadyjskich doświadczeniach zainspirował Urząd do pracy nad dokumentem oraz podzielił się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami z dziedziny ułatwień w obsłudze pasażerskiej. Lista została zatwierdzona również przez Straż Graniczną.Pełna Biała Lista dostępna jest tutaj:
www.ulc.gov.pl/_download/ochrona_i_ulatwienia/biallist_260809.pdf

Dziennik Turystyczny

Archiwalne