Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Można budować z kredytem agroturystycznym

Można budować z kredytem agroturystycznym

Fundusze unijne mogą stanowić alternatywne źródło finansowania inwestycji budowlanej, jednak oprócz tej formy finansowania inwestycji można również skorzystać z kredytu agroturystycznego, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt preferencyjny przeznaczony jest na inwestycję agroturystyczną na terenach wiejskich, dotyczy budowy bazy noclegowej dla turystów - pokoje gościnne, domki rekreacyjne, pensjonaty, mieszkania wakacyjne.

Z kredytu można również sfinansować budowę punktów gastronomicznych, rekreacyjno-sportowych i kulturalnych takich jak np.: m.in.: pola biwakowe i kempingi wraz z ogrodzeniem, oznakowaniem, wytyczeniem stanowisk, instalacją wodno-kanalizacyjną i elektryczną; wypożyczalnie sprzętu turystycznego, kąpieliska, plaże, przystanie kajakowe i żeglarskie, wyciągi narciarskie, ścieżki rowerowe, parki rekreacyjno-rozrywkowe i szlaki turystyczno-krajoznawcze; stajnie i padoki oraz zakup koni; punkty lokalnej kultury ludowej, punkty sprzedaży wyrobów lokalnego rękodzieła i rzemiosła artystycznego.

Kredyt agroturystyczny przeznaczony jest nie tylko dla rolników i ich rodzin, ale także dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych oraz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, jeśli inwestycja jest realizowana na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców. Maksymalna wartość kredytu wynosi do 300 tys. zł. na 80-100 proc. wartości kosztorysowej zadania brutto, co jest zależne od typu zadania jak i tego czy inwestycja będzie dofinansowywana środkami unijnymi. Oprocentowanie wynosi nie mniej niż 4 proc. w stosunku rocznym.

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego lub pensjonatu na wsi może okazać się znakomitym rozwiązaniem dla uzupełnienia domowego budżetu, a poza tym wspaniałym sposobem na życie.

Władze wojewódzkie przykładają też znacznie większą wagę do promocji własnego regionu i jego walorów agroturystycznych chcąc zwiększyć ruch turystyczny w mniej znanych miejscowościach. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych znajduje się na południu Polski - mówi Anna Macina specjalista ds. marketingu firmy projektowej ARCHETON.

Prowadząc gospodarstwo agroturystyczne mamy szansę na zwolnienie z podatku dochodowego, jeśli spełnimy jednocześnie kilka warunków. Wynajmowane kwatery znajdują się w budynku mieszkalnym, położonym na terenie wiejskim, wiejsko-miejskim poza miastem, które należą do gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha. Liczba wynajmowanych kwater nie może przekroczyć pięciu pokoi, które są do wyłącznej dyspozycji wynajmujących. Nie wlicza się jadalni, werandy i tym podobnych pomieszczeń. Zwolnienie z podatku obejmuje też dochody uzyskane z tytułu wyżywienia gości, a nawet z tytułu innej działalności. Zwolnienie z podatku dochodowego nie będzie obowiązywać, jeśli kwatera będzie wynajmowana w domkach turystycznych lub w budynkach adaptowanych jednocześnie na cele usługowe, pokoje nie mogą być wynajmowane na stałe.

Warto postarać się o odpowiednią kategoryzację budynku wg standardów Unii Europejskiej, która jest oceną budynków turystyki wiejskiej i jakości usług agroturystycznych wg systemu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne". Można otrzymać ocenę od kategorii standard do trzygwiazdkowej. Zatem należy zapewnić inwestycji wysoką jakość już na etapie jej planowania a zwłaszcza przy wyborze gotowego projektu. Szybką realizację inwestycji zapewni nam technologia szkieletu prefabrykowanego, dzięki której nie musimy obawiać się rozpoczęcia prac budowlanych jesienią. Wystarczy odpowiednio wcześnie przygotować fundamenty by dom mógł powstać nawet zimą.

Dziennik turystyczny

Archiwalne