Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Jak zaczęła się wojna w Małopolsce

Jak zaczęła się wojna w Małopolsce

Już 28 sierpnia 1939 roku niemiecki dywersant wysadził w powietrze dworzec kolejowy w Tarnowie - o tym i innych wydarzeniach z pierwszych dni II wojny światowej przypomni finansowany przez władze wojewódzkie program: Warto pamiętać.

Na trzy dni przed wkroczeniem hitlerowskich wojsk do Polski przeszkolony przez Niemców dywersant podłożył bombę na dworcu kolejowym w Tarnowie. W gruzach zginęło 20 osób. - Chcemy przypomnieć o takich zdarzeniach z początku wojny w Małopolsce. Dlatego przygotowaliśmy program "Warto pamiętać", czyli cykl przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych oraz artystycznych - mówi Zdobysław Milewski, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Wystawę plenerową na tarnowskim dworcu będzie można oglądać od najbliższego piątku. Tego samego dnia w miejscowości Krzywa (Beskid Niski) zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 65. rocznicę śmierci załogi samolotu Halifax, który leciał z zaopatrzeniem dla powstańców warszawskich.

W niedzielę 30 sierpnia w Nowym Targu odbędzie się rekonstrukcja wkroczenia wojsk niemieckich na Podhale. Inną historyczną rekonstrukcję zaplanowano na 5 i 6 września w Radłowie - w miejscu trwającego blisko dwie doby starcia wojsk polskich i niemieckich podczas kampanii wrześniowej. Od poniedziałku w Muzeum Historii Fotografii będzie można oglądać wystawę "Taka piękna to armia była...". We wtorek 1 września zabrzmi World Orchestra for Peace - Światowa Orkiestra dla Pokoju na koncercie w rocznicę wybuchu wojny organizowanym w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła. Występ orkiestry pod dyrekcją Valerego Gergieva będzie transmitowany na telebimach umieszczonych na Rynku Głównym.

Już od dzisiaj (środa) na Małym Rynku w Krakowie można oglądać wystawę "Wrzesień 1939" krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

O szczegółach małopolskich obchodów rocznicy wybuchu wojny można przeczytać w internecie na stronie www.wartopamietac.info.

Gazeta Wyborcza

Archiwalne