Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / „Bemowski” mural w Tarnowie

„Bemowski” mural w Tarnowie

Przy ulicy Wałowej, na ścianie budynku stojącego obok pomnika generała Józefa Bema powstanie mural przedstawiający fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Koszt przedsięwzięcia wynieść ma 25 tysięcy złotych. Prace rozpoczną się na początku września.

W pierwszym tygodniu września powinny się rozpocząć prace nad muralem przedstawiającym fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki. Malowidło na bocznej ścianie budynku przy ul. Wałowej wykona tarnowianka Anna Kropiowska, specjalizująca się w tego rodzaju pracach.

Mural znajdzie się na budynku nieopodal pomnika generała  Józefa Bema. Na ścianie o szerokości blisko 17 metrów i wysokości ponad 12 metrów będzie fragment dzieła Jana Styki, na którym jedną z centralnych postaci jest generał Bem. - Od lat zajmuję się promowaniem wybitnych postaci związanych z Tarnowem. Kiedy okazało się, że w ramach budżetu Rady Osiedla Starówka możemy zaproponować powstanie muralu, nie wahałem się ani przez chwilę. Tym bardziej, że właśnie jesienią tego roku przypada 120. rocznica namalowania „Panoramy Siedmiogrodzkiej” i pierwszej jej prezentacji w budynku lwowskiej Rotundy. Ściana, na której znajdzie się malowidło jest bardzo interesująca ekspozycyjnie, jej walorem jest ponadto to, że umiejscowiona jest w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika gen. Bema. Jeżeli chodzi o wybór fragmentu Panoramy, można powiedzieć, że narzucał się on z góry. Jest to bowiem jedyny fragment nie przedstawiający scen batalistycznych, ale generała wraz ze swoim sztabem - mówi Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka, która jest inicjatorem tego przedsięwzięcia.

Całkowite koszty wykonania muralu to 25 tysięcy złotych. Pochodząca z Tarnowa artystka Anna Kropiowska, która ma już w swoim dorobku wiele podobnych realizacji, aktualnie pracuje we Francji. Do kraju wraca z początkiem września i niedługo potem rozpocznie pracę. Na sfinalizowanie muralu potrzebować będzie około pięciu tygodni.

Więcej na:

http://tarnowskieinfo.pl/news/17084,bemowski-mural-w-tarnowie.html

Archiwalne