Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / 23. Tarnowski Bieg Leliwitów. Na starcie - biegacze nie tylko z Polski

23. Tarnowski Bieg Leliwitów. Na starcie - biegacze nie tylko z Polski

Prawie pół tysiąca osób walczyło w Tarnowie o "Buławę Jana Hetmana Tarnowskiego". Główna rywalizacja to bieg na dystansie 10 km. Krótsza trasa liczyła 2,5 km, a ta dla najmłodszych - 1 km.

Bieg Leliwitów to jedyna szansa, żeby pościgać się ulicami tarnowskiej starówki. Prawie pół tysiąca biegaczy wzięło udział w tarnowskim 23. Biegu Leliwitów. Główa trasa liczyła 10 kilometrów i przebiegała obok ważnych i historycznych miejsc.

 

Na starcie zameldowali się biegacze z Polski oraz silna delegacja z Ukrainy. Zawodnicy wystartowali o 13:30 z ulicy Wałowej niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza. Podczas trasy mijali m.in. pomniki Romana Brandstaettera czy generała Józefa Bema. Bieg główny na 10 kilometrów zwyciężył Artem Kazban z Ukrainy z czasem 32 minuty i 47 sekund, który reprezentował jednak klub Finisz Kalisz. Jego rodacy zajęli także 3,4 i 6 miejsce.

 

Zwycięstwo na ostatnich metrach i o 1 setną sekundę przegrał Jacek Żądło z LKSu Stali Mielec, który przyznał w rozmowie z Radiem Kraków, że zawodnicy z Ukrainy co raz częściej przyjeżdżają na zawody biegowe do Polski i odgrywają tam kluczowe role. Żądło dodał, że "tarnowska trasa jest bardzo ciężka, są podbiegi, sąd schody, jest dość kręta. Z tego co wiem to jest jeden z najkrętszych biegów w Polsce. Fajna zabawa na trasie, dużo się dzieje, na prawdę zapraszam do Tarnowa na ten bieg".

 

W biegu wzięli udział także klerycy z tarnowskiego seminarium:

 

"Mamy taki tryb życia, że raczej siedzimy w pokojach i uczymy się, także dla podtrzymania kondycji staramy się aktywność fizyczną prowadzić" - mówił jeden z kleryków reporterowi Radia Kraków.

 

Oprócz biegu głównego o buławę Hetmana Jana Tarnowskiego, swoje konkurencje mają też młodzi biegacze. W 23 tarnowskim Biegu Leliwitów startują także niepełnosprawne dzieci i młodzież z opiekunami.

 

Tradycja tarnowskiego biegu sięga 1992 roku, jego pomysłodawcą i organizatorem był trener lekkiej atletyki i wychowawca młodzieży Pan Ryszard Jasicz. Od roku 2011 – Roku Jana Hetmana Tarnowskiego – Tarnowski Bieg Leliwitów poświęcony jest pamięci Hetmana, czego symbolem są Buławy – jako trofea przyznawane dla zwycięzców biegu.

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/23-tarnowski-bieg-leliwitow-na-starcie-biegacze-z-polski-ukrainy-slowacji-i-bialorusi/

Archiwalne