Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Rozstrzygnięto przetarg na renowację murów miejskich przy ul. Bernardyńskiej w rejonie Małych Schodów. Inwestycję na kwotę ponad miliona złotych wykona firma z Wojnicza. 

Mowa o zdjęciach lotniczych z 1944 roku, na których widnieją zarysy nieznanych dotąd żydowskich mogił. Cztery z nich znajdują się przy wejściu do cmentarza, niedaleko Pomnika Pomordowanych Żydów i są one zlokalizowane na równi z wejściem do domu pogrzebowego.

Cyfrowa rekonstrukcja budowli, która górowała nad Tarnowem, może powstać dzięki małopolskiemu budżetowi obywatelskiemu

Uwaga! Z powodu awarii technicznej wejście na wieżę w Ratuszu jest nieczynne.

Jest to największa drewniana świątynia w Małopolsce. Okazja do świętowania wyjątkowego jubileuszu będzie 7 i 8 maja.

Do dziś zachowała się historyczna pamiątka związana z powstaniem świątyni, można ją zobaczyć w tzw. „babińcu”, gdzie znajdują się pierwsze drzwi prowadzące do kościoła.

Najstarszy w Polsce działający, ręcznie nakręcany zegar ratuszowy znajduje się w Tarnowie. Mechanizm z XVI wieku odmierza czas na wieży gmachu tamtejszego ratusza, uznawanego za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta.

50 zabytków architektury, 30 pomników przyrody, 20 największych atrakcji turystycznych i trzydzieści tysięcy dokumentów Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie, w tym księgi cmentarne, trafi na cyfrową Platformę Tarnowskiego Dziedzictwa GENEATAR. Projekt wart jest milion złotych, 85 procent tej kwoty będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020.  

31 października zostanie otwarta krypta biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej w Tarnowie. Będzie można ją odwiedzać przez cały listopad.

W krypcie spoczywają bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnej krypcie znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

Już po raz 17. mamy przyjemność zaprosić Państwa na zwiedzanie intrygujących i często na co dzień niedostępnych zabytków Małopolski, o których opowiedzą przewodnicy – pasjonaci i eksperci. Pokażemy miejsca nieznane, warte uwagi ze względu na architekturę, otaczające je parki, ogrody, ale również fascynujące historie z nimi związane.

Województwo Małopolskie realizuje projekt pn. "szlak frontu wschodniego I
wojny światowej". Na ulicach Tarnowa stoją już brązowe znaki kierujące do
miejsc pamięci związanych z wydarzeniami sprzed 100 lat a w TCI stanął
specjalny słup ogłoszeniowy z ciekawostkami opisanymi w 3 wersjach
językowych z tamtego okresu. Ponadto TCI dystrybuuje specjalny przewodnik
po szlaku wraz z mapą. Również w kilku wersjach językowych.

Archiwalne