Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

W związku z organizacją Międzynarodowej Nocy Muzeów 2017 oddziały, w których impreza się odbywa, będą w najbliższych dniach czynne w następujących godzinach (nie będą czynne w sobotę rano):

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zamierza kupić kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Placówka otrzymała na ten cel 63,7 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Brzesku powstaje Muzeum Regionalne. Placówka znajdzie siedzibę w kamienicy przy ulicy Kościuszki 2. Nowo powstające muzeum pozyskuje kolekcje i eksponaty do przyszłej ekspozycji, niedawno przekazano bogatą kolekcję  prac plastycznych Zbigniewa „Bruno” Szulca, związanego z Brzeskiem artysty grafika i rysownika.

Kosztem 100 tysięcy złotych konserwacji poddane zostaną cztery fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biesiada ludowa i noc łasuchów to tylko niektóre z atrakcji, które znalazły się w programie tegorocznej edycji Nocy Muzeów.

Projekt digitalizacji zbiorów małopolskich muzeów otrzymał nagrodę Skrzydła IT w Administracji. Wyróżnienie z rąk wiceministra administracji i cyfryzacji odebrał podczas uroczystej gali w Zakopanem Jacek Krupa z Zarządu Województwa. Nagroda jest potwierdzeniem, że nasz region jest aktualnie liderem w dziedzinie upowszechniania za darmo zbiorów muzealnych w Internecie.

W samo południe, w niedzielę 15 marca rozpoczynamy zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty piernikarskie na pysznej i aromatycznej wystawie "Świat toruńskiego piernika". Wejścia tradycyjnie o każdej pełnej godzinie. Ostatnie wejście o godzinie 15:00.Będziemy nie tylko bawić się w mistrzów piernikarskich, poznamy historię piernika i dowiemy się dlaczego "katarzynka" ma 6 "brzuszków". Będzie również okazja do spotkania Jasia i Małgosi z baśni braci Grimm.

W dawnych żydowskich kamienicach na tarnowskim rynku ma powstać muzeum opowiadające historię Żydów z tych terenów. Pokaże, jak im się żyło w przedwojennej Polsce.

Początek roku to zawsze dobry moment na podsumowanie mijających 12 miesięcy. Muzeum Okręgowe w Tarnowie w mijającym roku zrealizowało 41 wystaw czasowych. Najpopularniejsze z nich to: „Chińska armia terakotowa cesarza Qin” oraz „Nauki dawne i niedawne”.

Zapraszamy na rodzinne, niedzielne warsztaty w ramach wystawy „W bursztynowej pułapce”