Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Po siedmiu latach wraca bezpośrednie połączenie lotnicze między Krakowem a Chicago. Pierwsi pasażerowie wyruszą w podróż w lipcu przyszłego roku. Według szacunków władz lotniska, między Małopolską a Chicago podróżuje obecnie prawie sto tysięcy osób rocznie. Niestety do tej pory mogli korzystać tylko z połączeń z przesiadką. To także dobra wiadomość dla pasażerów ze Śląska i Słowacji.

Od przyszłego roku szybki internet będzie dostępny na większości długich tras British Airways, hiszpańskiej Iberii i irlandzkiego Aer Lingus. Umowa podpisana przez IAG jest warta 30 mln funtów i opiewa na instalację Wi-Fi w ponad 130 samolotach.

Trzy tradycyjne linie lotnicze: British Airways, Swiss International i KLM uruchamiają w tym miesiącu swoje połączenia do Krakowa. "Wchodzimy do pierwszej ligi lotnisk w Europie" - ocenił prezes lotniska i zapowiedział nową inwestycję - budowę pasa startowego.

Dwie wielkie marki na rynku lotniczym, British Airways i Swiss International, zagościły ponownie na lotnisko w podkrakowskich Balicach. Wraz z początkiem maja obie firmy będą odbywać z Kraków Airport regularne loty.

W niedzielę, 29 marca linie lotnicze wprowadzają letni rozkład lotów.

W styczniu na krakowskim lotnisku obsłużono prawie 262 tysiące pasażerów. To wynik o 12 procent lepszy niż w pierwszym miesiącu 2014 roku i rekordowy początek roku w historii lotniska. - Ten wynik to dobry prognostyk na ten rok. 2015 rok będzie dla nas bardzo ważny ­- podkreśla cytowany w komunikacie prasowym Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. - Chcemy po raz pierwszy w historii przekroczyć liczbę 4 milionów pasażerów. Będzie to możliwe dzięki nowym przewoźnikom – KLM, British Airways, Swiss International Air Lines - i uruchamianym przez nich kierunkom.

W środę krakowskie lotnisko odwiedził szef irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair ­ Michael O' Leary. Wszystko z okazji trzydziestolecia działalności przewoźnika. Przez trzy dziesięciolecia Ryanair przewiózł ponad 750 milionów pasażerów. Swoją obecność silnie zaznaczył także w Krakowie, gdzie firma planuje kolejne inwestycje.

Ponad 4 mln pasażerów, czyli o 5 proc. więcej niż w rekordowym 2014 r., zamierza obsłużyć w tym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. Jak powiedział prezes lotniska Jan Pamuła, wynik ten będzie osiągnięty mimo wciąż trwającej rozbudowy portu.

W ubiegłym roku z podkrakowskiego portu lotniczego skorzystało 3 817 792 pasażerów. To o 5 proc. więcej niż w 2013 roku.

Trzy kilometry długości będzie miał tak zwany drogowy odcinek lotniskowy, powstający na budowanym fragmencie autostrady A4 między Tarnowem i Dębicą. Wojsko wykorzysta go jako lotnisko polowe w przypadku wojny lub sytuacji kryzysowej, np. rozruchów. Na odcinku autostrady, który w razie potrzeby ma się zmienić w pas startowy, nie będą montowane na stałe żadne elementy infrastruktury.

Archiwalne