Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Od dziś (17 lipca) w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym w Tarnowie prezentowane będą wszystkie znajdujące się w zbiorach tarnowskiego Muzeum Okręgowego fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18.00. Będzie to także okazja do pokazania zakupionego w ostatnich tygodniach, kolejnego fragmentu działa Jana Styki „Atak węgierskich huzarów z pułku Vilmosa i Koburga". 

Już za tydzień w Tarnowie będzie można po raz pierwszy w historii obejrzeć wszystkie zebrane przez muzeum okręgowe fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej .Obrazy prezentowane będą w galerii na tarnowskim dworcu PKP. Tam ma być ich stałe miejsce na najbliższe tygodnie. Kiedyś w mieście były plany budowy rotundy dla fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkie,j niestety nigdy nie doszło to do skutku - przyznaje Andrzej Szpunar dyrektor tarnowskiego muzeum okręgowego

Amfiteatr, platforma widokowa, ścieżki edukacyjne, pomosty – to wszystko powstanie niebawem w Nowym Wiśniczu. Miasto dostanie dofinansowanie na utworzenie Parku 400-lecia w rejonie Zamku Kmitów i Lubomirskich.

Po 8 miesięcznej podróży i przemierzeniu blisko 1800 km Panorama Siedmiogrodzka wróciła do Tarnowa.

Alicja de Rosset i Katarzyna Zielonka przygotowały opracowanie Aplikacje mobilne w muzeach, moda czy potrzeba?, opublikowane w zeszłorocznym tomie rocznika Muzealnictwo.

Wystawa zlokalizowana zostanie w odremontowanych budynkach tarnowskiego muzeum przy Rynku. Dzięki olbrzymim środkom z Unii Europejskiej - kamienice zostaną zamienione na nowoczesny oddział muzealny. Na trzech poziomach turyści będą mogli poznać historie miasta. Po wystawie oprowadzać ma... kataryniarz.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło pracę Centrum Paderewskiego. Wicepremier profesor Piotr Gliński podpisał umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury ośrodka w Kąśnej Dolnej pod Tarnowem.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zamierza kupić kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Placówka otrzymała na ten cel 63,7 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej jeszcze w tym miesiącu oficjalnie zostanie przekazany do Ministerstwa Kultury. Zarząd powiatu tarnowskiego podpisał umowę, która gwarantuje Kąśnej dostęp do sporych środków finansowych umożliwiających realizację większych, niż do tej pory przedsięwzięć kulturalnych.

Wystawa "Świat zmysłów" to ciekawa ekspozycja interaktywna. Ponad 30 stanowisk prezentuje najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki związane z działaniem podstawowych zmysłów człowieka: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.