Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Zupa lubecka i nalewka z lubczykiem - te dwa produkty z regionu tarnowskiego chcą ubiegać się o miano produktów regionalnych. Działające w Lubczy Koło Gospodyń Wiejskich - złożyło już stosowny wniosek w tej sprawie do urzędu marszałkowskiego.

„Małopolska do zjedzenia” – najnowsza książka kulinarna – zawiera przepisy bazujące na produktach lokalnych i regionalnych. Wiele z opisanych przysmaków nawiązuje do organizowanego od kilku lat  Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Lody fasolowe z wanilią wygrały tarnowski półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Prawdopodobnie najlepsze flaczki w Małopolsce zjecie w niedzielę na półfinale Małopolskiego Festiwalu Smaku w Tarnowie.

Tarnowskie restauracje, które wyraziły chęć uczestnictwa w obchodach związanych z Dniem Przyjaźni Polsko Węgierskiej, zapraszają, oferując specjalnie przygotowane na tą okazję menu potraw węgierskich oraz inne atrakcje związane z tematyką węgierską

Tarnowskie restauracje, które wyraziły chęć uczestnictwa w obchodach związanych z Dniem Przyjaźni Polsko Węgierskiej, zapraszają, oferując specjalnie przygotowane na tą okazję menu potraw węgierskich oraz inne atrakcje związane z tematyką węgierską.

Tarnów przygotowuje nowe miejskie gadżety. Oprócz tradycyjnych kubków i koszulek miasto chce promować się produktami z tarniny.

Nazwa fasoli "Piękny Jaś z Doliny Dunajca" jest już prawnie chroniona w Unii Europejskiej. Fasola spod Tarnowa będzie od teraz chroniona jak oscypek.

Piękny Jaś z Doliny Dunajca po długim staniu w kolejce w końcu trafi do europejskiego rejestru produktów regionalnych.

Fasola 'Piękny Jaś' z doliny Dunajca, uprawiana m.in. w okolicach podtarnowskiego Zakliczyna, ma szansę na karierę europejską.

Archiwalne