Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

W Hotelu Pod Dębem w Tarnowie od 24 sierpnia oficjalnie działa Restauracja Autorska Adama Gesslera. Znany restaurator osobiście przygotował dla lokalu menu, złożone głównie z dań kuchni staropolskiej.

Świeże leśne grzyby, słodkie konfitury, owoce prosto z sadu i oczywiście chłodzące lody – bez nich trudno jest sobie wyobrazić wakacyjną kuchnię. Dlatego regionalne potrawy przygotowywane na Małopolskim Festiwalu Smaku, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 sierpnia na tarnowskim rynku, będą pełne tych pachnących latem składników.

Pleśna będzie w niedzielę stolicą tradycyjnej kuchni, za sprawą XVI Święta Owoców i Produktów Pszczelich. Prócz rozkoszy dla podniebienia organizatorzy szykują też atrakcyjną oprawę muzyczną.

Niebawem oprócz karty dań i karty win otrzymacie w restauracji kartę wód. W małopolskich restauracjach wprowadzona zostanie karta, dzięki której do smacznego posiłku dobierzecie odpowiednią wodę. Pomysł jest efektem kampanii promującej Małopolskę jako regionu, z którego pochodzą najlepsze wody w Polsce. W karcie znajdzie się 20 rodzajów wód.

Tarnowska restauracja Crystalino Kuchnia i Wino po raz kolejny otrzymała prestiżową nagrodę "Award of Excellence" przyznawaną przez amerykański magazyn "Wine Spectator"

W rankingu przygotowanym przez kulinarny portal Poland 100 Best Restaurants znalazła się jedna restauracja z Tarnowa. To Cristalino Kuchnia i Wino, która mieści się przy ul. Traugutta w Mościcach. W zestawieniu lokal znalazł się po raz pierwszy i został wymieniony w towarzystwie restauracji, które między innymi szczycą się posiadaniem prestiżowych gwiazdek Michelina.

To pierwsza w dziejach miasta kawiarnia koszerna choć Żydzi mieszkali w Tarnowie już w XV wieku. W karcie dań, między innymi przekąski, kanapki, ciasta, kawa czy lody. Wkrótce powinno pojawić się wino. Wszystkie wyroby mają certyfikaty koszerności, które wystawili rabini z Londynu oraz naczelnyrabin Polski Michael Schudrich. Na ścianach obrazy mieszkającej przed wojną w Tarnowie Miny Nath, która zmarła cztery lata temu w Wenezueli oraz prace tarnowskiego malarza Jerzego Martynowa. Goście mogą również kupić pamiątki związane z kulturą żydowską. Byliśmy na otwarciu kawiarni. Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

59% badanych profesjonalistów sektora gastronomii oceniło potencjał rynku jako rosnący, a blisko 70% z nich deklaruje chęć wprowadzania nowych trendów w swoim lokalu – potwierdza raport „Polska na Talerzu 2015”, przygotowany w oparciu o badanie branży gastronomicznej.

Czy lody i wino lodowe to duet doskonały? Zdecydowanie tak!

PRL to już historia, ale bary mleczne pozostały i co najważniejsze, wcale nie mają zamiaru odchodzić do lamusa.Skąd ich niesłabnąca popularność? Ponieważ przyciągają studentów, którzy tęsknią za domowym jedzeniem i dla których każdy grosz jest ważny.

Archiwalne