Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Co roku w podtarnowskiej Zabawie 18 listopada - obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W miejscu gdzie znajduje się jedyny w Europie Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych spotykają się politycy, samorządowcy ale także specjaliści w zakresie ruchu drogowego i osoby, które straciły bliskich w wypadkach drogowych.

Koncerty, spotkania, ale też wspólna modlitwa. Niedziela Palmowa jest obchodzona w kościele jako Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Do Tarnowa na spotkanie pod nazwą Synaj przyjechało około 4 tysięcy młodych ludzi. Na początek spotkali się w Hali Sportowo Widowiskowej przy ulicy Gumniskiej. Później przeszli w drodze krzyżowej na mszę świętą w kościele Błogosławionej Karoliny.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań dotyczące 2016 roku.

Działalność zainaugurowała telewizja internetowa Synaj.tv. Ma relacjonować wydarzenia religijne odbywające się na terenie diecezji tarnowskiej.

Jest to największa drewniana świątynia w Małopolsce. Okazja do świętowania wyjątkowego jubileuszu będzie 7 i 8 maja.

Do dziś zachowała się historyczna pamiątka związana z powstaniem świątyni, można ją zobaczyć w tzw. „babińcu”, gdzie znajdują się pierwsze drzwi prowadzące do kościoła.

W uroczystość patronki bazyliki katedralnej, którą jest Maryja w tajemnicy narodzenia, rozpocznie się w katedrze Tydzień Maryjny, zakończy się w święto MB Bolesnej.

Na kilka godzin przed śmiercią zdążył do niego zadzwonić osobiście papież Franciszek.

Takie są dane podsumowujące to doroczne, tuchowskie wydarzenie. Wynika z nich także, że w ciągu dziesięciu dni uroczystości rozdano około 58 tys. Komunii św. A wszystko to w dniach od 1 do 10 lipca. Tuchów odwiedzali pielgrzymi nie tylko z diecezji tarnowskiej, ale i z całej Polski oraz z zagranicy. W tym roku uroczystościom towarzyszyło hasło: Z Matką Miłosierdzia po nowe życie w Chrystusie.

Ks. Witold Machalski jest pierwszym kapłanem z diecezji tarnowskiej, który będzie pracował w tym kraju. Ma on już podobne doświadczenie, bo przez 6,5 roku był misjonarzem w Ekwadorze. – Aktualnie jest wikariuszem w parafii Ujanowice – mówi ks. Robert Kantor, kanclerz tarnowskiej kurii. Diecezja tarnowska tworzy na Kubie pierwszą placówkę duszpasterską. 

Ks. Leszek Leszkiewicz urodził się 1970 roku w Gorlicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 1996 roku. Potem przez 5 lat pełnił posługę misyjną w Ekwadorze, a w latach 2006-2009 podjął studia specjalistyczne z misjologii na Papieskim Uniwersytecie „Urbanianum” w Rzymie. Ks. bp Leszek Leszkiewicz jest trzynastym biskupem w historii diecezji tarnowskiej.

Archiwalne